Шестгодишният Тихомир чака нови шини, за да проходи

23.12.2025 19:21 Валери Ведов
Шестгодишният Тихомир с родителите си Емилия и Кристиян

Детето е с детска церебрална парализа и се нуждае от редовна рехабилитация

Когато през 2019 г. в семейството на Емилия Павлова и  Кристиян Тимчев се ражда момче, радостта им е безкрайна. Скоро обаче родителите, които живеят във врачанското село Михайлово, разбират, че детето има здравословен проблем и са нужни големи и непрекъснати грижи за оцеляването му.

Детска церебрална парализа и вътрешна хидроцефалия  е диагнозата, която поставят лекарите . Майката осъзнава, че трябва да се посвети на сина си, ако иска той да живее и да се развива като другите деца. И го прави вече 6 години.

Емилия е постоянен платен асистент на малкия Тихомир и се грижи момчето да направи първите си крачки с помощно средство, а по-късно с шини и на двете крачета.

За да се социализира, детето редовно посещава детската градина

в селото заедно с майка си и прекарва там до обяд.

"За него това е много полезно", казва Емилия. Синът вече разговаря свободно и с децата, и с възрастните и се радва, че може да играе с връстниците си, които се стремят да му помагат с каквото могат.

Досега семейството на Тихомир два пъти е кандидатствало за помощ от "Българската Коледа" и е изключително благодарно за оказаната им подкрепа. Надяват се отново да получат помощ, за да правят допълнителни процедури на момчето, за които сега плащат родителите.  

Според лекарските предписания всеки месец Тихомир  се нуждае от рехабилитация в Банкя. Здравната каса покрива 3 от тези задължителни и много полезни процедури. Именно затова Емилия и таткото Кристиян разчитат на "Българската Коледа".

Засега бащата няма постоянна работа, но е добър автомонтьор и на свободна практика ремонтира колите на хората от целия регион. Мечтае един ден да има дори малък, но собствен автосервиз. Вероятно е предал тази страст и на сина си, който има голям интерес към автомобилите и често двамата обсъждат марките коли и възможностите им.

"Българската Коледа" е прекрасна инициатива и може да ни помогне

не само за допълнителна рехабилитация на Тихомир, споделя Емилия. – Той вече порасна и използваните досега специални шини за краката не са му удобни. Има нужда от нови, но един комплект струва около 2000 лв., а тази сума не можем да заделим заради другите ни разходи."

За подобряване на състоянието му момчето досега е имало една операция фибротомия  в специализирана клиника в Сърбия.  Лекарите препоръчват през март догодина да се направи втора, но за нея ще са нужни поне 8 000 лв.

Затова семейството моли всички добри хора, които могат да помогнат, да го направят на  банкова сметка BG58STSA93000027638420.

Други от От страната и света

Хванаха двама пияни шофьори в Сливенско в изборния ден

Двама водачи са установени да шофират след употреба на алкохол и наркотични вещества в изборния ден, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Сливен

Гюров: Свободата вече не е въпрос на можем ли, а какво избрахме

Свободата вече не е въпрос на "можем ли“, а "какво избрахме", написа служебният премиер Андрей Гюров по повод 150-ата годишнина от Априлското въстание

Курсът на еврото се покачва спрямо долара в междубанковата търговия

Курсът на еврото се засилва спрямо щатския долар в междубанковата търговия тази сутрин във Франкфурт, съобщават германски сайтове за финансова информация

Жена на 47 години от Разград е обявена за общодържавно издирване по молба на близките ѝ

Жена на 47-годишна възраст от Разград е обявена за общодържавно издирване на 18 април, съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР в града. Полицията издирва жената по молба на близките ѝ

Заради аварии спряха парното и топлата вода в някои райони на столицата

Заради аварии е спряно топлоподаването в някои райони от столицата, сочи справка на интернет страницата на „Топлофикация София“, цитирана от БТА.  Без парно и топла вода са абонатните на дружеството

>