За пръв път жена застава начело на петролния гигант BP

18.12.2025 12:46
Петролният гигант, който е част от индекса на Лондонската фондова борса FTSE 100, обяви, че настоящият шеф Мъри Очинклос се е оттеглил след по-малко от две години на поста и ще бъде заменен от главния изпълнителен директор на „Уудсайд енерджи" (Woodside Energy) О'Нийл на 1 април. Снимка: Pixabay

Би Пи (BP)предприе изненадващ ход, като назначи Мег О'Нийл за главен изпълнителен директор.  Това, жена да застане начело на една от петте най-големи петролни компании в света, се случва за пръв път, предаде ДПА.

Петролният гигант, който е част от индекса на Лондонската фондова борса FTSE 100, обяви, че настоящият шеф Мъри Очинклос се е оттеглил след по-малко от две години на поста и ще бъде заменен от главния изпълнителен директор на „Уудсайд енерджи" (Woodside Energy) О'Нийл на 1 април, допълва БТА.

Очинклос ще остане в компанията с консултативна роля до декември идната година, за да помогне за плавното предаване на властта, докато Карол Хоул, настоящ изпълнителен вицепрезидент по доставките, търговията и превозите в Би Пи, ще изпълнява временно ролята на главен изпълнителен директор, докато О'Нийл се присъедини към компанията.

Внезапното напускане на Очинклос идва след назначаването на Алберт Манифолд за нов председател на борда на директорите на Би Пи през юли.

Очинклос пое ръководния пост, когато бившият шеф Бърнард Луни подаде оставка през септември 2023 г., след като стана ясно, че е скрил връзки със свои подчинени.

„Когато Алберт стана председател, изразих готовността си да се оттегля, ако бъде идентифициран подходящ лидер, който би могъл да ускори изпълнението на стратегията на Би Пи", каза Очинклос.

Назначаването на О'Нийл влиза в историята, тъй като тя става първата жена, която ръководи Би Пи и първият външен за компанията човек, заемащ поста. Тя е също и първата жена, която оглавява една от петте най-големи световни петролни компании.

Други от От страната и света

Пеевски и Борисов остават без охрана от НСО, ИТН опитва да върне по колите хората на президента (Обзор)

Ще се разширява цивилният състав на службата, който сега е 10% Лидерът на ДПС излезе от мистичния кабинет 222А – оставал музей на сглобката Лидерите на ГЕРБ и “ДПС - Ново начало” Бойко Борисов и

Разследват Васил Божков в Италия за 300 техни артефакта в колекцията му

Сигналът е от българската прокуратура, Рим ще иска връщането им Прокуратурата в Италия разследва Васил Божков за 300 антични ценности от колекцията му, които Рим ще иска да бъдат върнати там

Родителството споделено – гарантирано, но не по 127 дни в годината (Обзор)

Съдът ще може да го постановява дори ако при развода не е постигнато споразумение Гъвкави отпуски през цялата година за майки и бащи на ученици до 12 г

Изборите няма да са февруари – не е удобно и ще е прецедент (Обзор)

МЕЧ предлагат на Цветница, АПС молят президента за съдействие за промените в закона Изборите няма да са през февруари, стана ясно на четвъртия ден консултации на президента Румен Радев с партиите

С протестно шествие граждани на Варна поискаха машинно гласуване

С протестно шествие през центъра граждани на Варна поискаха тази вечер оставката на и.д. главен прокурор Борислав Сарафов и въвеждането на изцяло машинно гласуване

>