Пеевски се отказва от охраната си, нарече исканията на ПП-ДБ "див популизъм"

18.12.2025 10:33 Павлета Давидова
Делян Пеевски

Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски е готов да се откаже от охраната от НСО, ако комисията, която я е назначила, реши, че вече няма нужда от нея.

Исканията на ПП-ДБ за сваляне на неговата охрана и тази на Бойко Борисов той нарече див популизъм. "След малко ще подам искане до комисията, която слага охраната, която е постановила да имам такава, както е постановила тогава за Кирил Петков, за Атанас Атанасов, за Христо Иванов, аз охраната тогава не я взех - отказах я. Настояха от службите, че са притеснени, да се вземе тази охрана. Кирил Петков я взе веднага, Атанасов веднага", върна се назад депутатът.

И подчерта - на всеки 6 месеца се преценява дали има нужда от подобна охрана. Той не знае кога изтича срокът за неговата, но каза, че ще поиска комисията да разгледа казуса му и да се произнесе още преди плануваното за следобед заседание на парламентарната комисия, на която ПП-ДБ искат да премахнат охраната за депутати. Пеевски подчерта, че службите са преценили да не му свалят охраната. "Ако има нужда - те да преценят, ако няма нужда - аз ще приема решението на комисията, както и в миналото съм се отказвал. Но няма да позволя популистки да оставят народни представители и други държавни служители да останат без охрана. Това е несериозно", настоя Пеевски.

Той де факто потвърди и тезата на ДБ от сутринта, че е освободил кабинет 222А в парламента и подчерта - там е, и ще е, Музеят на сглобката. ДПС-НН имали и "много други кабинети" в сградата. Пеевски смята, че "Магазин за хората" върви много успешно и дори поздрави министър Георги Тахов за това.

Темите на държавата обаче не са свързани с кабинета на Пеевски, или охраната им с Борисов, а спекулата и заплатите. "Вчера се наложи да спасяваме Асен Василев с 5-те процента защото разбраха какви бели са направили тези момчета. Не заслужаваха подкрепа - нали бе всичко перфектно само с удължителен бюджет", добави той.

Лидерът на ДПС-НН предупреди: "Положението е много тежко с падането на това правителство. Януари и февруари ще е много тежко, през следващите 6 месеца. Виновни са ПП-ДБ. Виновни са ПП-ДБ и хората ще разберат истината. Но ние сме отговорни, затова вчера гласувахме петте процента. Трябваше България да има бюджет, хората да бъдат осигурени", настоя Пеевски.

А на въпрос защо тогава са подали оставка (правителството - б.р.), той каза: Аз не съм подавал оставка. Оставка може да подаде само мандатоносителят и другите две партии.

Той призова всички партии да седнат и да решат проблемите със спекулата, "които ще дойдат от въвеждането на еврото, защото няма правителство".

Други от От страната и света

Боян Дуранкев: Китайската модернизация и новият глобален икономически баланс. Как икономическият растеж на Китай променя световната икономическа архитектура

След 1990 г. в света се оформи еднополюсната система на Велики сили, характеризирайки началото на „Американския век". САЩ се превърна тогава в единствената Велика суперсила – идеологическа

Мъж стреля с незаконно оръжие по хора по време на панихида в ломско гробище

На 15 март в полицията постъпва сигнал от 31-годишен ломски жител, който съобщил, че по него и роднините му бил възпроизведен изстрел, докато извършвали панихида на близък в гробищния парк на кв

Цената на природния газ на хъба TTF се задържа на 51 евро, на "Газов хъб Балкан" е 41 евро

Априлските фючърси на природния газ на хъба TTF в Нидерландия в момента са на цена от 51,270 евро за мегаватчас. Това показват данните от международната борса ICE към 13:25 часа българско време

Спипаха петима с мотори, карали незаконно в Национален парк „Централен Балкан"

Петима нарушители на режима са установени в защитената територия на Национален парк „Централен Балкан", съобщиха от Дирекция „Национален парк Централен Балкан"

Задържаха мъж на 28 г. за смъртта на Александър, открит в изоставена сграда в Шумен

Криминално проявеният Богдан Богданов, на 28 години от Шумен, е задържан и обвинен в причиняването на смъртта на 26-годишния местен жител Александър Пенчев

>