Число на деня: 11% са GenZ избирателите (Графика)

18.12.2025 06:30

Как се групират поколенията в България? На този въпрос отговаря икономистът Иван Люцканов в сайта zemlevezh.com, на който е основател. Той изчислява дяловете на различните генерации у нас над 18 г. с право на глас.

Според неговите сметки пълнолетните представители на GenZ у нас - 18-28-годишните, са 11% според данните на НСИ за 2024 г. Родени след 1997 г., те израстват в новата онлайн икономика. Като дял са над два пъти по-малко от милениалите, но броят им като избиратели стабилно ще нараства.

Милениалите, израснали у нас в зората на дигиталната революция, са една четвърт (25%) от пълнолетното население на страната.

Х генерацията е тази на родените между 1965 и 1980 г., които помнят социализма и неговите ограничения. Днес те са втори по численост - 27%.

Най-внушителна - 30% се оказва групата на бейби бумърите - тези на възраст между 61 и 79 г.. За тях не може да се каже, че като американските си събратя са расли в условия на висока раждаемост и икономически прогрес, пише икономистът. “Българските “бумъри” израстват под желязната завеса и в система, която отрича трупането на капитал. Времето след Втората световна война у нас не е съпътствано от бурна предприемаческа активност, а от забраната ѝ”, коментира основателят на zemlevezh.com.

Логично най-малък е делът на родените между 1928 и 1945 г., които днес са на преклонна възраст - 7%.

Други от Анализи

Най-после! Ще се хапят на тези избори за доходи и данъци, не за ковид и война

Темата за бюджета ще виси над главата на бъдещите финансови министри След едни от най-масовите протести в новата демократична история на България за пореден път страната е без правителство

Газът поевтинява, а парното? (Графика)

Цената на суровината намалява вече 10 месеца, а мир в Украйна ще свали геополитическата "премия" Преди година, на 1 януари 2025 г., КЕВР вдигна цената на тока извънредно – точно в средата на

Цените растат. Но не заради еврото

Цените на плодове, зеленчуци, основни стоки, някои услуги и медикаменти растат, но причините не са във въвеждането на еврото. Факт е, че част от тях драстично поеха нагоре

Българите в шпионажа на Марсалек: агенти или полезни идиоти

Когато през 2014 година Цвети Дончева се мести във Виена, за да помага на майка си, тя надали e подозирала, че 12 години по-късно ще трябва да застане пред съда

Защо Русия изпрати тези украински деца в Северна Корея

Неотдавна стана ясно, че Русия е изпратила украински деца на лагер в Северна Корея. Това е "военно престъпление", казва активистката Катерина Рашевска. Каква е целта на Кремъл

>