"Форд" и "Рено" ще произвеждат съвместно автомобили в Европа

09.12.2025 12:20

Американският автомобилостроителен гигант „Форд" (Ford) започна партньорство с френския „Рено" (Renault) за производство на два достъпни модела електромобили за европейския пазар, съобщиха компаниите, цитирани от ДПА.

Моделите, които ще бъдат под марката „Форд", но са разработени съвместно с „Рено", ще се произвеждат в завода на френския автомобилостроител в Дуе, Северна Франция. Очаква се първите бройки да излязат на пазара в началото на 2028 г., отбелязвайки началния етап на по-широка производствена офанзива на „Форд" в Европа.

Двете компании подчертаха, че въпреки сътрудничеството марките ще останат отделни.

Наред със споразумението за производство на електромобили, „Форд" и „Рено" подписаха меморандум за разбирателство за проучване на възможностите за сътрудничество в областта на леките търговски превозни средства в Европа, включително евентуално съвместна програма за разработка и производство.

Сътрудничеството има за цел да обедини ресурсите на двете групи и да повиши скоростта и ефективността на производството им в условията на нарастваща конкуренция от страна на Китай, заяви главният изпълнителен директор на „Форд" Джим Фарли при представянето на сътрудничеството в Париж.

Американската компания също така призова ЕС да възприеме прагматичен подход към планираното спиране на продажбите на автомобили с двигатели с вътрешно горене до 2035 година. Потребителите трябва да имат възможност да използват хибридни автомобили по-дълго, вместо да бъдат принудени да преминат към нови технологии, преди да са готови за това, заяви Джим Баумбик, ръководител на „Форд" за Европа. Той призова за стимули за покупка на електромобили и инфраструктура за зареждане извън градските центрове.

Други от От страната и света

СДВР: 50-60 лица агресират около ул. "Врабча" до централата на ДПС

"Към настоящия момент овладяваме ситуация в която наши служители охраняват 50-60 лица, които агресират. Действието се развива около ул. Врабча, до централата на ДПС"

На 20 метра сме от темата "оставка", обяви Борисов - чувам винаги хората, но първо да влезе еврото (Обзор)

Следващите правителства ще могат да стъпят на всичко сторено от нас, убеден е премиерът Чувам хората, но нека първо си вземат еврото в ръце след Нова година

Площад ”Орлов мост” и бул. “Цариградско шосе” остават блокирани, младежи в черно излязоха на пътя

Площад "Орлов мост" и бул. "Цариградско шосе" в София остават блокирани след протеста срещу правителството, който се проведе тази вечер пред Министерския съвет

Радев към депутатите: Утре избирате между гласа на народа и страха от мафията. Чуйте площадите!

"Утре избирате между достойнството на свободния вот и позора на зависимостите. Между гласа на народа и страха от мафията. Чуйте площадите!". Това написа в позиция във Фейсбук президентът Румен Радев

Сестрите държат на 1550 евро стартова заплата, остават в протестна готовност (Обзор)

Протестната готовност на специалистите по здравни грижи се запазва, след като всички на смяна вчера излязоха пред лечебните заведения от цялата страна с лентички "Аз протестирам"

>