Държавата се кани да придобива дялове в "Лукойл"

25.11.2025 12:50 Румяна Дeнчeва
Бургаската рафинерия на “Лукойл”. Снимка: Архив

Финансирането да  бъде през Българската банка за  развитие, предлагат депутати от управляващата коалиция

Две предложения между първо и второ четене на бюджета доказват готовност на държавата да придобие акции от „Лукойл". Вносители са Костадин Ангелов - ГЕРБ, Кирил Добрев - БСП, Павела Митова - ИТН и Йордан Цонев – ДПС-НН.
Първото предложение е максималният размер на държавните гаранции догодина да се увеличи с 2 млрд. евро - от 3,8 млрд. на 5,8 млрд. евро. Към него няма мотиви.
Второто предложение на същите депутати гласи „при въъзникнала необходимост от придобиване на акции или дялове от капитала в случаите по чл.27в ал.5 от Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход".
Ако бъдат приети двете предложения това ще озачава, че бюджетът осигурява държавни гаранции и финансиране през ББР за придобиване на аактиви или дялове от капитала на дружествата на "Лукойл" в България.
След като рафинерията попадна под санкции от САЩ, управляващата коалиция направи поправки в Закона за административното регулиране на дейности, свързани с нефт и нефтопродукти. С новите текстове, депутатите дадоха аправа на особения управител на четирите дружества на рафинерията у нас да извършва разпоредителни сделки, без при това действията му да подлежат на административен и съдебен контрол.
Държавните гаранции не се включват към дълга на държавата, но тежат като задължение, защото веднага ще се активизират в случай на проблеми с погасяването на заемите на тези, на които са дадени.

Други от От страната и света

Треньор на астронавти в НАСА ще вади “Реал” от тинята

Антонио Пинтус разработи своя уникална програма за физическа и психическа издръжливост както на футболисти, така и на избраните да стъпят отново на Луната "Реал" (Мадрид) все повече заприличва на

С евтини дронове камикадзе Иран пробва да измори военната машина за милиарди на САЩ

Военни на режима рисували фалшиви цели по земята, за да хаби врагът ресурси Иранските дронове камикадзе се оказаха проблем за САЩ и съюзниците им, които имат технологичното предимство във военния

За по-големи за социално осигуряване втори пенсии избираме от 3 вида фондове от 2027 година (Графика, обзор)

Най-сетне депутатите промениха Кодекса за социално осигуряване Размерът на средната трябва да надхвърли 760 евро с въвеждането на мултифондовете Ако не избереш сам

Армията е усилила въздушната охрана, а службите следят да няма “румънски сценарий” на вота (Обзор)

И вторият Съвет по сигурност заключи, че не сме пряко застрашени. Този път партиите поканени в МС, но не останаха доволни България не е застрашена директно от военните действия и не е страна в

Ердоган към Макрон: Турция полага усилия за дипломация и връщане към преговорите с Иран

Турският президент Реджеп Ердоган заяви в телефонен разговор с френския президент Еманюел Макрон, че страната му приема с тъга новините за цивилни жертви

>