50% по-малко се регистрираните пчелари у нас

10.11.2025 07:46
Пчела СНИМКА: Pixabay

Сериозен спад на регистрираните пчелари, които произвеждат български мед. Това показва справка на Сдружението на производителите на мед в Югозападна България, поискана от Министерството на земеделието. Според бранша статистиката се дължи на това, че все повече производители отиват в сивия сектор. Как това ще повлияе на цените и на качеството на меда?

Опасенията са, че сериозно количество мед без доказан произход ще залее пазара.

 "Притеснително е, че към 1.10.2025 г. регистрираните пчелари са 5900 човека, което е изключително стряскаща цифра, при положение, че през 2020 г. са били около 12 000. Което означава, че за 4-5 години производителите са намалели с 50%", казва Ралица Петкова от Сдружение на пчеларите в Благоевград за БНТ.

От сдружението призовават за анализ на сектора и конкретни мерки. Прогнозата е, че сивият сектор ще се увеличи, предвид повишаването на осигуровките от догодина.

"Все повече земеделски стопани ще започнат да се отказват. Стимулира се едва ли не сивият сектор. Повишавайки разходите, ние трябва да вдигнем и цената на меда."

Други от От страната и света

Приключи ремонтът на пътя от с. Бяга до Кричим

Реконструираният път от с. Бяга през Козарско и Исперихово до гр. Кричим е открит за движение, съобщават от Община Брацигово на официалната си страница, предава БТА

По релси към дома на Дядо Коледа или на обиколка из норвежките фиорди – най-добрите пътешествия с влак тази зима

Коледните празници в Европа никога не разочароват със своите снежни пейзажи, като че ли излезли от картичка, пищните украси, озарени с блестящи светлини

Източногерманците работят по-често по Коледа от западногерманците

Почти всеки десети работещ в Германия ще бъде на работа по Коледа тази година, показва проучване на профсъюзната фондация „Ханс Бьоклер" (Hans-Böckler-Stiftung)

Почина операторът, режисьор и писател-документалист Георги Смиленов

На 93-годишна възраст почина Георги Смиленов – оператор, режисьор, писател-документалист и краевед, чийто живот беше свързан с културата и историята на Варна. Това съобщава БНТ

46-годишен от Генерал Тошево уби съседа си, мразили се от години

Бой между двама съседи в Генерал Тошево завърши със смърт. Окръжната прокуратура в Добрил разследва убийството, което е станало в събота по обяд. Местопрестъплението е улицата

>