Къде изчезна старото шосе София - Пловдив? (Снимки)

28.10.2025 09:04 Христо Николов
Старото шосе София-Пловдив ще потрябва, ако настъпи някакъв катаклизъм с магистрала “Тракия” в тази част. снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Старият път, който се води за първокласен, не просто е в лошо състояние - той направо липсва. снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Старото шосе София-Пловдив ще потрябва, ако настъпи някакъв катаклизъм с магистрала “Тракия” в тази част. снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Старият път, който се води за първокласен, не просто е в лошо състояние - той направо липсва. снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Голяма тапа на магистрала "Тракия" СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ

България не разполага с алтернатива на магистрала "Тракия" през Софийско, при голям инцидент никой няма да може да излезе от столицата

14,30 часът в четвъртък, 23 октомври 2025 г. Трафикът от коли, камиони и автобуси, излизащ от София и потеглящ по магистрала “Тракия”, се засилва. Но някъде около десетия километър, малко преди отбивката за Вакарел, напълно спира. Образувала се е поредната тапа.

Това е популярен сюжет в последните седмици и месеци, когато в тази част на аутобана се правят множество ремонти и се налага движението да се мести ту в едното, ту в другото платно.

В момента преградите се местят, тъй като току-що ремонтът на едно от местата е приключил и колоната от коли трябва да се пренасочи. Леко забавяне на работниците обаче в съчетание със силния трафик довеждат до пълно спиране на движението в посока Пловдив. Нито едно превозно средство не може да мръдне от мястото си и това продължава поне двайсетина минути.

Тъй като е близо до изхода за Вакарел, някои водачи се сещат, че преди да се изгради магистрала “Тракия”, оттук е минавало шосето за Пловдив.

Успяват да отбият и поемат към Нови хан. И в това е голямата им грешка

На пръв поглед това е напълно нормален, широк двулентов път, който е в почти идеално състояние. Отляво и отдясно има няколко логистични комплекса и движението на тирове е оживено. Това обаче продължава около 17 километра, докато не се отмине Нови хан.

След това пътят лека-полека се стеснява и след един завой на 2-3 километра след селото на практика изчезва.

Достигането поне до Ихтиман, откъдето също може да се излезе на “Тракия”, е напълно невъзможно. Първо – този първокласен републикански път I-8 би трябвало да е с ширина 8 метра и половина, но храстите и дърветата от двете му страни до такава степен са напреднали, че по средата е останала само една незалесена лента от около 3-4 метра.

По нея почти няма асфалт. На места се вижда, че той е бил фрезован, но това очевидно е било направено преди много години, защото остатъкът отдавна се е напукал. На повечето места отдолу има само почва, при това осеяна с множество кратери.

Всъщност по този “път” повече леки коли се връщат, отколкото да отиват в посока Пловдив.

Връщащите се предупреждават новодошлите, че не си струва да продължават

Лека кола е закъсала, водачът е вдигнал капака и се опитва да разбере какво точно се е счупило. Няма къде да отбие и буквално е спрял върху едни храсти.

Само един тир смело продължава, но със скорост 8-10 километра в час. Доколкото е възможно, заобикаля най-големите кратери, с което бави насрещно движещите се. Но не много, защото всички се движат горе-долу със същата скорост.

Забележителното е, че от магистрала “Тракия” дотук няма нито една указателна табела, която да показва, че този път е неизползваем. Няма предупредителен знак за лошото състояние, няма дори ограничение на скоростта, въпреки че карането с 90 км в час като извън населено място е невъзможно. Маркировка и мантинели също липсват. А че “пътят” води до Пловдив, личи само от стари ръждясали табели.

В бюлетините на Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ) обаче това се води като първокласен път I-8 и ако човек гледа картите, може да си помисли, че това е алтернатива, в случай че нещо стане с “Тракия”. Дори не е изваден от списъка на първокласните пътища, за които се дължи винетка и толтакса, макар че пътни знаци за тези такси липсват -

тук очевидно за последно някой пътен началник е минавал още преди да се въведат винетките

За лошото състояние на пътя сигнали до АПИ се подават отдавна, а жителите на Вакарел и Ихтиман често излизат на протести, за последно – на 4 октомври.

От АПИ казват, че за ремонт на 58 километра от пътя между Вакарел и Костенец вече има сключен договор с компанията “Джи Пи Груп”. Той е на стойност 123 млн. лв., но проектът все още не е одобрен и затова разрешение за строеж още не е издадено.

От един писмен отговор на регионалния министър Иван Иванов на въпрос на депутата от ПП-ДБ от София-област Атанас Славов, който е качен на сайта на парламента, става ясно защо се е получило забавянето.

Техническият проект за основен ремонт е внесен

от изпълнителя за разглеждане от АПИ на 14 април. Документацията ще бъде прегледана от експертите, след което ще бъде насрочено заседание на Експертен технико-икономически съвет. След това работите ще продължат 600 дни, или година и осем месеца, но само ако не изникнат непредвидени обстоятелства. След това пътят ще има гаранция 6 години. Целта е разрешение за строеж за ремонта все пак да се издаде през 2025 г., макар че само дотук има 7 месеца забавяне на процедурите, а през настъпващата зима няма как да се ремонтира.

Но това е сравнително ново забавяне, иначе на остатъците от пътя отдалече им личи, че не са пипани през последните десетилетия.

По-точно от 2007 г. По онова време шеф на тогавашния фонд “Републиканска пътна мрежа” е небезизестният Веселин Георгиев, един от героите на сагата “Батко и братко”. Във връзка с провеждането на 38-ото рали “България – 2007” тогавашният фонд решава да изтегли по-рано планирания ремонт на шосето, защото по него върви част от маршрута на ралито.

И тъй като около 800 метра от трасето са пострадали от наводненията през предходната година, решават да не обявяват обществена поръчка, а да се възползват от законовата вратичка за авариен ремонт, само че за цялото трасе.

Горе-долу по същото време излязоха наяве спорните практики на Веселин Георгиев при възлагането на други обществени поръчки за ремонт и строеж на пътища, Брюксел спря парите за пътна инфраструктура от предприсъединителните фондове и Георгиев стана клиент на прокуратурата в следващите 15 години, докато не бе напълно оправдан.

Странното е, че оттогава никой не се сеща за този път, а той е алтернатива на “Тракия” поне до тунела “Траянови врата”.

Шосето София-Пловдив е в добро състояние, но само в частта му през Пазарджишкото и Пловдивското поле. Дотам няма път. Всеки по-голям инцидент на магистрала “Тракия”, който би довел до нейното пълно затваряне, рискува да блокира напълно държавата и трафикът изобщо да не може да излезе от столицата.

Сегашните тапи, които се получават заради ремонтите, са просто нещо като генерална репетиция за такъв катаклизъм.

Други от От страната и света

Само от победителите зависи колко още Сарафов ще е и.ф. главен прокурор! (Обзор)

Правосъдният министър Андрей Янкулов поиска бърза законодателна промяна, а не да се чака избор на нов ВСС Как и кога ще бъде освободен Борислав Сарафов от поста и.ф

Радев би и по преференции – 3 пъти повече от Борисов в София и 7 пъти от Бойко Рашков

Лидерът на "Прогресивна България" е шампион по личен вот с над 22 хил., само рекордът 15/15 на феномена Момчил Неков отпреди 12 г. остава недостижим Волейболният ас Владо Николов събра повече от

В неделя избирателите заблуждавали социолозите за кого са гласували - затова екзитполовете подцениха Радев

“В изборния ден хората прикриваха от социолозите вота си на макс! Такова нещо аз не помня!”, заяви проф. Михаил Константинов по повод на разминаването между прогнозите на социолозите за резултата на

Обсебен от тъмни мисли американец екзекутира с куршум в главата 7-те си деца

Сред жертвите е и негов племенник Обсебен от тъмни мисли 31-годишен американец екзекутира с изстрел в главата всяко едно от  седемте си деца, докато спят в неделя

Българският футбол след 35 г. пак трансферира Къти Цакев

Как от четвърти в света се превърнахме трайно в четвърти в групата Знаете ли каква е една от спортните дописки в нулевия брой на "24 часа"? Става въпрос за трансфер на Къти Цакев от "Берое" в "Рома"

>