Второто българско царство и въстанието на Асеневци във фокуса на знакови учени в Търново

21.10.2025 12:17 Дима Максимова
Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий"

„Второто българско царство и неговото значение в историческото развитие на Югоизточна Европа: Балканите и Долнодунавският басейн през XII–XV век". Това е темата на международната научна конференция, която ще събере във Великотърновския университет над 50 учени от 24 до 26 октомври. Форумът е организиран от Историческия факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий" с финансовата подкрепа на Фонд научни изследвания и в партньорство с Букурещкия университет и Balkan History Association - Румъния.

Ще бъдат представени последните проучвания в интердисциплинарен мащаб.

Откриването на конференцията е на 24 октомври 2025 г. от 10 ч. в аулата. Пленарното заседание ще водят емблематичните български историци проф. д-р Пламен Павлов и проф. д.и.н. Казимир Попконстантинов. Сред участниците са известният археолог проф. Николай Овчаров, проф. Александър Николов и доц. Ангел Николов от Софийски университет, проф. Димо Чешмеджиев от Пловдивски университет, проф. Александър Узелац от Сърбия, проф. Атила Барани от Унгария, проф. Сорин Палига от Букурещ, проф. Николай Кънев и проф. Ивелин Иванов от Великотърновския университет.

Научната конференция поставя във фокуса актуални въпроси в историята на Второто българско царство и е възможност за научен дебат по теми като началото на Второто българско царство и въстанието на Асеневци; отношенията на Второто българско царство с власите; Второто българско царство и средновековна Европа, както и мястото му в Долнодунавското пространство; войни и военна история; религия и духовност; култура, изкуство и всекидневие.

Други от От страната и света

И опозицията “за” мерките за цените, спецзвено ще ги следи в реално време (Обзор)

Търговските вериги: На практика ни забраняват промоциите ГЕРБ, ДПС и “Възраждане” подкрепиха на първо четене във временната бюджетна комисия законодателните мерки срещу високите цени

Депутатите единодушни – забързаха забраната ВСС да кадрува, през това време той продължава с конкурсите (Обзор)

Докато народните представители гласуват, съветът вика на изслушване кандидати Приеха и трите проекта. Съдии и опозицията обаче не одобряват изборът на новите кадровици от професионалната квота да

Студенти обявиха инициатива „България иска чисти ръце" с транспарант върху СУ

Днес ние от Студентска инициатива „СТОП" спуснахме с надпис „България иска чисти ръце" от сградата на ректората на Софийски университет „Св. Климент Охридски"

Великобритания праща дронове, самолети и кораб за отбранителна мисия в Ормузкия проток

Великобритания обяви днес, че ще предостави безпилотни системи за откриване и обезвреждане на морски мини, изтребители „Тайфун" (Typhoon) и военния кораб „Ейч Ем Ес Драгън" (HMS Dragon) за участие в

1 в гроба и 20 в болница вместо на Малдивите след удар на рейс в камион, шофьорите с общо 74 нарушения (Обзор)

Водачът на автобуса може да е заспал, колегата му дал положителна проба за наркотици Шофьори на автобус и камион с общо 74 нарушения на пътя участваха в тежка катастрофа до София

>