Дръзките бандити от Лувъра оставиха Франция по наполеонки (Обзор)

20.10.2025 20:33 Мая Божинова
Товарната стълба, с която крадците влезли в галерията “Аполон”. СНИМКА: РОЙТЕРС

Властите в надпревара с времето, за да открият безценните бижута

Дръзкият обир на Лувъра, при който бяха задигнати безценни бижута от колекцията на семейството на Наполеон Бонапарт, изведе наяве сериозен проблем на Франция - сигурността на музеите в страната.

Мнозина се питат как е възможно посред бял ден банда крадци, дори и опитни, да сложат товарна стълба в центъра на Париж, да се покатерят, да счупят стъклото на галерията “Аполон” и да задигнат част от колекцията на френската корона. При това само за 7 минути, а накрая да избягат с електрически тротинетки.

“Сигурното е, че се провалихме”, призна правосъдният министър Жералд Дарманен. Според него със зрелищния обир четиримата крадци “създадоха ужасен имидж на Франция”. По случая работят най-малко 60 следователи, като главната им теория е, че става дума за организирана престъпна група. Обирът е

“нетърпимо унижение”,

коментира председателят на “Национален сбор” Жордан Бардела, а крайнодясната лидерка Марин льо Пен го определи като “рана за френската душа”. Рана със сигурност има, но тя е по-скоро в бюджета, който е отделен за модернизирането на системите за сигурност на музеите.

По-рано т.г. служители на Лувъра поискаха помощ от правителството за реставрация и обновяване на остарелите изложбени зали на музея и по-добра защита.

Тогава френският президент Еманюел Макрон обеща, че Лувърът ще бъде препроектиран като част от проекта “Нов Ренесанс”. Общата му стойност се очаква да бъде между 700 и 800 млн. евро, като ще включва и засилена охрана.

Засега обаче репутацията на сигурността на френските музеи остава разклатена. През септември т.г. крадци откраднаха злато на стойност 600 хил. евро от Природонаучния музей в Париж. По същото време от Музея на порцелана в град Лимож бяха задигнати предмети за 6,5 млн. евро. През ноември м.г. крадци, въоръжени с брадви, нападнаха изложба в музея “Коняк-Же” във френската столица. Това са само част от обирите през последните години.

В момента тече надпревара с времето, коментира Крис Маринело, шеф на Art Recovery International - единствената организация, специализирана в откриването и възстановяването на откраднати произведения на изкуството. Главното притеснение е, че

откраднатите бижута могат да бъдат претопени

и продадени на части. Именно затова опитните крадци не се насочват към картини като “Мона Лиза”, които на практика са непродаваеми заради популярността си.

От 9 откраднати експоната 7 са все в неизвестност - два бяха открити, вероятно изпуснати от крадците. Интересно е, че те не са взели световноизвестния 410-каратов диамант “Регент”, който се намира в същата галерия и се оценява над $ 60 млн. Възстановена от краля Слънце Луи XIV през XVII в. след пожар, галерията "Аполон" служи за модел за създаването на Огледалната зала във Версайския дворец.

Други от От страната и света

Даниела Динева: Бургас винаги е сред лидерите на духовния живот в България

Опитваме да се впишем в културната традиция на региона, казва Даниела Динева, зам.-директор на фондация "Българска памет – братя Диневи" През последните 35 г

Започва плащането на пенсиите и коледните добавки

Изплащането на пенсиите през декември т.г. чрез пощенските станции ще започне на 5 декември (петък) и ще завърши на 19 декември (петък). Преводите на сумите за декемврийските пенсии по сметките на

31 са потушените пожари в страната за последните 24 часа

31 са овладените пожари в страната за изминалото денонощие, съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН). Екипите са реагирали на 65 сигнала за произшествия

Един загинал и над 20 ранени в катастрофи за денонощието

Един човек е загинал, а 22.ма са ранени при станалите общо 11 тежки катастрофи в страната през изминалото денонощие, съобщават от пресцентъра на МВР. В София са регистрирани 27 леки пътнотранспортни

Топла вода тече по улица в "Младост 1", жителите искат "Топлофикация" да вземе мерки

Повече от 4 месеца по улица в кв. "Младост 1" тече топла вода. Тя се намира в близост до блоковете № 7 и 8.  "От нашия блок съседи пишат до "Топлофикация", отговарят, че ще вземат мерки

>