Ивайло Мирчев пита Борисов: Къде е програмата за управление

17.10.2025 13:07
Ивайло Мирчев

Пеевски е решил ситуацията, а Борисов само резонира след него, подозира съпредседателят на "Да, България"

По-малко от половин час след като Бойко Борисов обяви, че ПП-ДБ са виновни за ситуацията с настоящото мнозинство зад кабинета "Желязков" и включването на ДПС - Ново начало" съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев реагира във фейсбук.

"Посланието на Борисов, че „пуска" Пеевски през централния вход, понеже ПП–ДБ не са го подкрепили, е изцяло фалшифицирано. Да припомним: за условията, при които бихме подкрепили управленско мнозинство, Борисов нямаше топки, затова прекрати преговорите през декември и от страх отказа да изгради санитарен кордон спрямо голямото "Д", настоя депутатът през публикация в социалните медии.

Той напомни, че още в четвъртък лидерът на ДПС-НН Делян Пеевски обяви, че в понеделник ще се водят разговори за нова четворна коалиция, а днес, преди изказването на Борисов - че избори няма да има.

Пеевски е решил ситуацията, а Борисов само резонира след него, обобщи Мирчев.

"От ДБ ще продължим да настояваме бюджет 2026 да е с дефицит, съответстващ на изискванията за еврозоната, и без повишаване на данъци и социални осигуровки. Нещо, което видимо изглежда проблем за Борисов и задача, с която неговият кабинет не може да се справи", добавя още депутатът.

Според него "олевяването на ГЕРБ под въздействието на турбо-лявата популистка платформа на Пеевски" ще продължи и окончателно ще заличи профила им на център-дясна партия.

"С голяма вероятност „Новото начало" ще получи Бюджетната комисия и още няколко поста и ще се развихри с политики като „магазини за хората" и със злоупотреби с капиталови разходи с онези, които са се снимали във фотостудиото", прогнозира Мирчев.

"Промени в кабинета няма да има, но в парламента ще се раздадат капии, а постове като в Бюджетната комисия и зам.-председател на парламента са сигурни опции към момента. Така отпадат и последните елементи на санитарния кордон — „Новото начало" да няма ръководни позиции в парламента. Борисов изцяло го отмени", заяви съпредседателят на "Да, България".

Той иронизира и думите на Борисов, че с Пеевски си вярвали. "Дават си дума и един на друг и действат. Това знаем какво означава. Пеевски нарежда и Борисов изпълнява", коментира депутатът.

Мирчев завършва с въпроса къде са програмата за управление и споразумението — ще има ли изобщо такива за новата четворна коалиция, или "сутрешните кафета и пури между двамата ортаци ще чертаят посоката на управлението".

Други от От страната и света

Юлиян Попов: Бързото вдигане на цените на горивата е странно

"Много бързото вдигане на цените на горивата е странно и предполагам, че правителството ще реагира с проверки. Много рязко се вдигна цената на петрола

Германски фермери са пред финансова криза заради скока на цените на горивата

Германски земеделски асоциации предупреждават, че войната в Близкия изток започва да се отразява негативно на селскостопанския сектор в страната, тъй като рязко нарастващите цени на торове и горива

Хванаха мъж да произвежда наркотици в Симеоновград

Задържаха мъж в Симеоновград тази нощ, докато в дома си произвеждал наркотици, съобщиха от полицията.  Криминалисти проверили адрес в Симеоновград и в жилището на улица "Витоша" заловили 54-годишен

Христофор Караджов: Сухопътна операция на САЩ в Иран ще бъде политическо самоубийство за Тръмп

Една сухопътна операция на САЩ в Иран ще бъде политическо самоубийство за Доналд Тръмп, заяви в предаването „Офанзива с Любо Огнянов“ по NOVA NEWS журналистът и преподавател в университета в

Турция може да прати изтребители F-16 в Кипър

Турция обмисля разполагане на изтребители F-16 в Кипър, предаде агенция Ройтерс, като се позова на източник от Министерството на отбраната. Представителят на военното ведомство в Анкара посочи

>