Строят 35 зарядни станции за електромобили във важни гари. Струват 10 млн. евро

09.10.2025 09:46 Марияна Бойкова
Генералният директор на НКЖИ Александър Вецков и директорите на ЕСО Ангелин Цачев и „ЕСО Чардж" Валери Ружин подписват меморандум за съвместно изграждане на зарядни станции. Церемонията се проведе в гранитната зала на Министерския съвет в присъствието на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и министъра на енергетиката Жечо Станков

Първата ще бъде построена до няколко месеца вероятно в София, а поетапно ще се изграждат на 249 гари

10 млн. евро ще инвестира Електроенергийния системен оператор в първите 35 зарядни станции на територията на жп гари в областните градове, а после поетапно ще бъдат изграждани в 249 гари в страната. Целта е да бъде изградена национална инфраструктура за електрическа мобилност. Ще бъде използвана електрическата мрежа на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), както и тази на ЕСО. 

Това става възможно след като днес меморандум за изграждане на зарядни станции подписаха   генералният директор на НКЖИ Александър Вецков и директорите на ЕСО Ангелин Цачев и „ЕСО Чардж" Валери Ружин. Церемонията се проведе в гранитната зала на Министерския съвет в присъствието на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и министъра на енергетиката Жечо Станков.

Енергийният министър видя причината за малкото електромобили  в България в липсата на зарядни станции, подстанциите на електроразпределителните дружества са насочени към разпределението на електроенергията за домакинствата и бизнеса. 

С кооперирането на две държавни компании - ЕСО и НКЖИ, за създаване на мрежа от зарядни станции ще  стимулира увеличаването на електромобилите.

Вицепремиерът Караджов заяви, че подписаният меморандум не е просто политически документ, а конкретен ангажимент с много скоро видими резултати. Избрахме железопътните гари – там, където се срещат автомобилният и железопътният транспорт. Проектът ще използва съществуващата електромрежа, като зарядните станции ще дават най-ниска цена на потребителите за зареждане на електромобили, заяви още той.

Предвижда се изграждането на електрозарядни станции и на автомагистрала „Струма". Вишцепремиерът каза още, че това няма да е единственият съвместен проект на двете министерства, в подготовка са документите за още два.

Според него обединяването на усилията в областта на транспорта и енергетиката дава много по-голям ефект, отколкото всяка от тях самостоятелно би постигнала. Подписването на меморандум е пример как едно партньорство между енергийния и транспортния сектор може да даде реални резултати, поставяме началото на стратегическо партньорство, а железопътната инфраструктура се превръща в бъдещ фундамент на електрическа стабилност, заяви Караджов.

По-късно шефът на Електроенергийният системен оператор заяви, че на тези зарядни станции една лека кола може да се зареди за 15 минути.

Други от От страната и света

Радев стъпва на 3-4 малки партии, до дни Йотова се заклева като първата жена президент у нас (Обзор)

Поиска прошка, но вярвал, че сега ще постигне това, което не успял да свърши на "Дондуков" 2 Днес подава оставката си в КС, но вместо да говори за собствена партия

Искат да няма такси върху вноските за втора пенсия (Обзор)

Социалният министър не хареса възможността за служебно разпределение в мултифондовете Да няма такси върху вноските за втора пенсия, а хората да не се разпределят служебно между универсалните фондове

Откриха над 140 кг наркотик в камион на ГКПП Капъкуле-Капитан Андреево

Турските митнически власти са разкрили над 140 кг наркотик, скрит в камион, пристигнал от България на ГКПП Капъкуле-Капитан Андреево, предаде ТРТ Хабер, цитирана от БТА

В страните извън ЕС само до 20 изборни секции, а ЦИК няма да качва резултати от броенето, защото ще има скенери

Часове препирни по новите правила на поредно извънредно заседание на правната комисия, голямата тема остават устройствата за гласуване Кой за какво отговаря в изборния процес - виж ясно стъпките в

Бизнесът притеснен от закона "Антиспекула", стоки може да изчезнат от пазара (Обзор)

Над 20 бизнес организации от различни сектори се обявиха против приетия миналата седмица на първо четене Закон за контрол на цените на основни стоки и услуги

>