Връщат към нов живот часовника от кулата на пощата в Стара Загора

02.10.2025 19:36 Ваньо Стоилов
Преди години старозагорецът Събин Попов изработи макет на пощата с часовниковата кула от картон. Снимка: Ваньо Стоилов
Майсторък-часовникар от Пловдив Янко Малаков по време на работа. Снимка: Творчески колектив "На улицата"
Часовниковата кула на пощата в Стара Загора е с височина на пететажна сграда. Снимка: Архив
Строителни дейности в "утробата" на часовника Снимка: Творчески колектив "На улицата"

Камбаната му пак ще оглася града на всеки час

Часовникът от кулата на една от култовите сгради в Стара Загора - пощата, ще заживее втори живот. Инициативата е на творческия колектив "На улицата", които намериха средства и майстор за ремонта. Сред дарителите е почетният гражданин на Стара Загора инж. Николай Михайлов.

Първо смятали да запалят художественото осветление и часовникът да удари, щом се стъмни, навръх празника на града 5 октомври. Идеята пропаднала, защото по това време е концертът на примата Лили Иванова на площада пред общината и хората трябвало да раздвоят вниманието си. Затова вероятно това ще се случи ден по-рано.

Часовникът е монтиран на кула, която се извисява с още три етажа над двуетажната сграда на пощата. Подобни кули има на сградата на халите в Стара Загора, на кметството в Хасково, на старата поща в Ямбол, която днес не съществува. Самата сграда в Стара Загора е строена през 1932 г., часовникът се появява по-късно.

Циферблатите му са разположени от трите видими страни на кулата. Точната дата на монтирането му не е сигурна, но изследователите на историята на Стара Загора проф. д-р Светла Димитрова и Снежана Маринова в книгата си "Мозайка от миналото на Стара Загора" твърдят следното: "Снимка от 30-те години на миналия век е запечатала изображението на войник, а до него голяма камбана, част от часовниковия механизъм, с който се отброяват часовете на кръгъл час. От надписа върху нея се разбира, че камбаната е направена във фабрика "Гномон - Братя х. Николови", където са изработени и циферблатите.

Тя е основана през септември 1934 г. и е първата часовникарска фабрика в България, която се специализира в производството на големи часовници за сгради и съоръжения".

Ясно е, че часовникът е поставен след създаването на фабриката, което може би дава право на мнозина да смятат, че това е станало през 1936 година.

Наличието на войник на кулата не е изненада, тъй като тези кули са се ползвали и за наблюдения. На покривите им били обособени наблюдателни площадки. През Втората световна война на тази кула, като на една от високите точки в града, била монтирана сирена. Тя предупреждавала за въздушните нападения от страна на Великобритания и САЩ.

Много от старозагорци помнят гласа на описаната нв текста на книгата камбана. В наше време те се спукала и била подменена с нова, произведена в старозагорски завод. Но най-малко от 5 години не е била, защото е повреден и самият часовник.

С ремонта му се заема майсторът-часовникар от Пловдив Янко Малаков. Проблемът е, че мъжът не може да гарантира, че ще пътува постоянно до Стара Загора, за да поддържа занапред часовниковия механизъм, а той трябва да се смазва всеки месец. Много вероятно е с тази задача да се заеме доброволец от творческия колектив "На улицата".

Наред с ремонта на часовниковия механизъм се подменят циферблатите и стрелките, монтира се и осветление, което ще осветява циферблатите отвътре навън.

Освен че реанимират часовника, от "На улицата" са убедени, че самата сграда на пощата, която е с разгърната площ 12 хиляди квадратни метра, трябва да се ползва за културни прояви и като туристическа атракция. Още повече, че в приземния й етаж се пази богата римска мозайка, която преди време беше достъпна за разглеждане, то това вече е невъзможно със затварянето на някогашния паричен салон на втория етаж.

Други от От страната и света

За час и половина ГЕРБ, ДПС и ИТН се отказаха да гледат бюджетите

За час и половина ГЕРБ, ДПС и ИТН се отказаха да гледат бюджетите. Очаквайте

Болница "Селена" отговаря: Работим нормално, съдействаме на прокуратурата

Във връзка с публикации по повод на съобщението, че прокуратурата, че разследва как и къде са изчезнали 3 милиона лева кеш от АГ болница "Селена" в Пловдив

Автобусни линии 5 и 30 връщат обичайния си маршрут

От 18 декември, четвъртък, автобусни линии № 5 и № 30 ще се движат отново по обичайния си маршрут. Те ще преминават по ул. „Сърнена гора", като автобусите ще спират и на спирка „Боримечка"

Осъдиха на 6 месеца затвор мъж за държане на амфетамин в устата си

Районен съд Дупница осъди на 6 месеца затвор подсъдим, признал се за виновен за държане на амфетамин, съобщиха от обвинението. Съдът одобри споразумението постигнато между прокуратурата

Радостин Василев не работи депутат, той бие за лайкове

Запитан какво работи преди време един народен избраник, каза: "Аз не работя, аз съм депутат". Така е и с Радостин Василев - той не работи, той е пърформър - прави шоу за лайкове

>