Депутатите приключиха с 11-часов работен ден

02.10.2025 20:08 Павлета Давидова
Народните представители в пленарна зала.

 Малко повече от 11 часа навъртяха в парламента днес народните представители. Работният им ден завърши минути след 20 часа - с преименуването на пловдивското „Висше училище по сигурност и икономика" в специализирано частно висше училище с наименование „Академия по национална и информационна сигурност". 122 депутати бяха "за", 28 бяха против и 13 се въздържаха. Имаше и прегласуване, със сходен резултат. 

Така депутатите успяха да изгласуват 9 точки като започнаха с промени в бюджета, свързани с мерки по овладяване на безводието. Приеха още промени в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс, дискутираха и за дроновете във въздушното ни пространство.

Окончателно отнеха на президентската институция да издава указ за назначаване на председател на ДАНС. На първо четене минаха и промените, с които парламентът, а не държавният глава има последна дума за титулярите, предложени от МС за шефове на ДАР и ДАТО. По текстовете за тези две позиции депутатите имат 3 дни за предложения, преди да се премине към второ гласуване.

Други от От страната и света

За 7 години - заплатите на работниците спаднали с 12%, на директорите скочили с 54 на сто

Реалните глобални заплати на работниците са спаднали с 12% от 2019 г. насам. Това означава, че те на практика са работили 108 дни безплатно между 2019 и 2025 г

Възстановиха движението след тежката катастрофа с 5 жертви до Ботевград

Възстановено е движението по път II-17 в района на Ботевград при 1 км, съобщиха от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ). Петима мъже са загинали при катастрофа в района на Ботевград

Велопоход от Русе до Гюргево почете паметта на героите от Априлското въстание

Над 400 жители и гости на Русе се включиха днес във велопохода Русе–Гюргево, посветен на 150-годишнината от Априлското въстание. Инициативата, организирана от Народно читалище „Гоце Делчев – 2009"

Протести по цял свят за 1 май за по-високи заплати и мир

Активисти от цял свят организират днес протестни шествия по повод Първи май, призовавайки за мир, по-високи заплати и по-добри условия на труд, предаде Асошиейтед прес

Посланикът на Италия с почетния знак на община Г. Делчев

Кметът на община Гоце Делчев Владимир Москов се срещна с Марчело Апичела – посланик на Италия в Република България. Дипломатът прояви интерес към икономическото състояние на общината и региона

>