Красиви нощни пеперуди се излюпиха в Пловдив, животът им трае дни

25.08.2025 14:19 24 часа Пловдив онлайн
Африканска лунна пеперуда.

Всеки, който иска да ги види и снима, може да го направи, но да не се бави

С рядък и изключително красив вид пеперуди се сдоби Природонаучният музей в Пловдив, след като в зала "Трапик" се излюпиха от така наречените Африкански лунни. С крила, достигащи впечатляващи размери, е са изключително красиви.

Произхождат от тропическа Африка и живеят само няколко дни – кратък, но възхитителен миг, в който цялото им съществуване е отдадено на продължението на живота.
Затова тези, които искат да ги видят, могат да ги наблюдават само в следващите дни в специално създадена среда с влажност и екзотика, казват от музея. Магията ще трае само няколко дни.
Едно от най-отличителните свойства на тези пеперуди е, че като възрастни те не се хранят. Нямат функциониращи устни части (хоботче). Целият им живот, който трае около 3-10 дни и е посветен на чифтосването и снасянето на яйца.
Те се отличават със своите изключително дълги израстъци на задните крила, които приличат на опашки. Тези допринасят за елегантния им външен вид, но служат и като защитен механизъм срещу хищници, особено прилепите. Проучванията показват, че тези опашки отклоняват ултразвуковите сигнали на прилепите, което им дава значително предимство за оцеляване.
Африканската лунна пеперуда е сред най-големите в света. Размахът на крилата й може да достигне 10-12 см, а общата дължина от главата до края на опашките - 12-14 см.
Техните пашкули са също уникални. Те са сребристи на цвят и имат малки дупки, което вероятно спомага за циркулацията на въздух вътре.
Крилата им са с изумруденозелен цвят с жълти и червени петна, наподобяващи очи. Цялостната окраска и форма на крилете им създава впечатление за листо, което им осигурява отличен камуфлаж в естествената им среда.

По този повод някои се сетиха за песента "Аз съм волна пеперуда", изпълнена в края на 90-те години от певицата Кати. Текстът е на поетесата Надежда Захариева.

Аз съм волна пеперуда

и летя от цвят на цвят,

като малко пъстро чудо

в този сив и скучен свят.

Ти след мен задъхан тичаш,

а когато разбера,

колко много ме обичаш,

аз до теб сама ще спра.

Припев:(x2) Ще оставя да ме хванеш

и с теб ще съгреша.

Но помни, че ще остана с пеперудена душа.

Аз съм волна пеперуда

и летя от цвят на цвят,

като малко пъстро чудо

в този сив и скучен свят.

Ако много ме обичаш,

пак ме пускай да летя,

не превръщай в окови

ти за мене любовта.

Други от Новина в снимка

Щъркел се скри от студа в параклис в бургаския кв. "Ветрен"

Щъркел, останал да зимува тук, се скри от студа в параклис в бургаския квартал "Ветрен".  Снимките на дивата птица бяха публикувани от РИОСВ-Бургас и ветеринарна клиника

Виж отговора на фотозагадката: Кой BG сериал събира тези известни актьори на едно място?

"Дунав мост" е отговорът на фотозагадката от вчера. Тя беше: Кой BG сериал събира тези известни актьори на едно място? 🎬 Жокерът беше: 🎥 Негов режисьор е Иван Андонов. Излъчен е през 1999 г

Фотозагадка: Кой BG сериал събира тези известни актьори на едно място?

Кой BG сериал събира тези известни актьори на едно място? 🎬 Жокер 🎥 Негов режисьор е Иван Андонов. Излъчен е през 1999 г. Песента "Моят свят" към сериала е считана за един от най-големите хитове на

Вижте отговора на фотозагадката: Коя е известната актриса на снимката?

Отговорът на фотозагадката от 7 януари е Марта Вачкова. Въпросът беше: Коя е известната актриса на снимката? Жокерът: Тя е сред пионерите на студентското предаване "Ку-Ку"

Бенгалският тигър от зоопарка в София се радва на снега (Снимки)

Бенгалският тигър Киафа се радва на първия сняг тази година.  Снимките са публикувани във Фейсбук страницата на

>