Депутатите отново не дадоха имунитетите на "Възраждане", който участва в погрома над сградата на ЕК

23.07.2025 09:37 Елица Чупарова
51-о Народно събрание СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

Депутатите отново отказаха да бъде свален имунитета на колегите им от "Възраждане" Ивайло Чорбов и Славчо Крумов. Те бяха поискани от и.ф. Борислав Сарафов, след като през февруари двамата участваха в погрома над сградата на Европейската комисия в центъра на София.

Този път Кристина Петкова от ПП-ДБ поиска точката за падането на имунитета на Чорбов да влезе в дневната програма на парламента. Предложението ѝ обаче получи подкрепа само от 82-ма. След нея, подобно предложение направи и Хамид Хамид от ДПС-НН, но то бе подкрепено едва от 63-ма.

След протеста на "Възраждане" през февруари, депутатът Ивайло Чорбов бе задържан, но пуснат бързо, именно заради имунитета си. Освен него, властите бяха задържали и Петър Ананиев - кандидат за кмет на район "Оборище. Напрежението тогава възникна пред сградата на представителството на ЕК в София, след като протестиращи срещу еврото хвърляха червена боя и бомбички по нея. Вратата на сградата беше запалена, протестиращите хвърляха и яйца по нея.

Постоянен арест за двама депутати поиска прокуратурата, ако Народното събрание свали имунитетите им. Това са Славчо Крумов и Ивайло Чорбов. Другите трима, единият от които бе с имунитет като кандидат-кмет, ще са с гаранции от по 10 000 лева.

Причината за Чорбов и Крумов да се иска постоянен арест е, че са хулиганствали повече.

Крумов например ще бъде подведен под отговорност и за палеж "поради достатъчно доказателства за хвърляне на запалени от него пиротехнически изделия и бутилки със запалителна течност по сградата на Представителството на Европейската комисия в Република България. Действията по поругаване на сградата представляват и хулиганство, извършено с особена дързост", пишат от Софийската градска прокуратура. Интересното е, че и синът на Крумов е задържан. Той бе сред петимата, арестувани по време на протеста.

За Ивайло Чорбов пък са събрани достатъчно доказателства за още две престъпления – за противозаконно унищожаване на полицейски униформи чрез хвърляне на яйца с червена боя, която, оцветявайки униформите, ги направила напълно и окончателно негодни за използване по първоначалното им предназначение, както и палеж на имущество със значителна стойност, а именно – сградата на Представителството на Европейската комисия в Република България, като пожарът е представлявал опасност за живота на намиращите се в близост множество граждани и полицейски служители и е имало опасност да се разпростре върху друго имущество със значителна стойност.

Другите трима, за които ще се искат имунитети, са Петър Ананиев, който имаше имунитет, но той бе снет още през февруари от ЦИК, както и депутатите Йордан Тодоров и Никола Димитров. По процедура Софийската градска прокуратура предложи на главния прокурор Борислав Сарафов да внесе искането, а той го направи.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Други от От страната и света

Ерик Дейн си отиде в деня, в който преди 20 г. се появи в “Анатомията на Грей”

Последните думи към дъщерите му: Живейте в настоящето, влюбете се, избирайте приятелите си мъдро 19 февруари 2006. В този ден е излъчен епизодът от втория сезон на сериала “Анатомията на Грей”

Андрей Янкулов кани юристи да изработят критерии за номиниране на позиции в съдебната система

Служебният министър на правосъдието Андрей Янкулов обяви, че ще покани представители на професионалните юридически общности и гражданския сектор на консултации за изработване на критерии за номинации

Експлозии разтърсиха Багдад и Ербил

Експлозии бяха чути тази вечер в иракската столица Багдад и в град Ербил, в Иракски Кюрдистан, съобщиха журналисти от Франс прес. Причината за силните експлозии в Багдад остава неизвестна

Отломки от иранска ракета удариха луксозен небостъргач в Дубай (Видео)

Отломки от иранска ракета, която е била прехваната от ОАЕ, удариха луксозен небостъргач в Дубай, пише "Дейли мейл".  Снимки и видеа в социалните мрежи показват как известната сграда Marina Tower 23

Цицелков: Пия, пуша, не си мълча, не съм удобен

Пия, пуша, не си мълча, не съм удобен, свалям апликации, звезди и каквото мине наоколо. Така започна своя публикация във фейсбук бившият служебен вицепремиер за честни избори Стоил Цицелков

>