Управителят на БНБ Димитър Радев: Ролята на еврото в днешната глобална среда трябва и ще расте

19.07.2025 15:25
Димитър Радев

Ролята на еврото в днешната глобална среда трябва и ще расте на фона на събитията около щатския долар, които променят международната монетарна обстановка. Това посочва управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев в интервю за Блумбърг.

"В днешната глобална среда събитията около долара неизбежно променят международния монетарен пейзаж", казва Радев. "Ролята на еврото трябва и ще расте. По-уместният въпрос е дали ще бъдат създадени необходимите условия – институционално и политически – за да се подкрепи тази еволюция в по-широката рамка на политиката на еврозоната", посочва той.

По думите на Радев, който ще стане част от Управителния съвет на Европейската централна банка от 1 януари догодина, ЕЦБ трябва да следи политическите събития по-внимателно, отколкото е било необходимо в миналото, тъй като политиката все по-често се превръща в източник на несигурност, нестабилност и системен риск.

"Това е нещо, което централните банки трябва да вземат предвид в своите оценки. Политическите развития, както вътрешни, така и глобални, сега са част от рисковата среда, в която работим", казва Радев.

Относно решенията на ЕЦБ, свързани с паричната политика Радев посочва, че не очаква резки промени, добавяйки, че корекциите в лихвените проценти занапред трябва да взимат предвид както глобалният контекст, така и баланса на рисковете, включително тези, свързани с търговията и геополитическите развития.

Попитан дали се чувства по-близо до "ястребовия" или "гълъбовия" лагер в Управителния съвет на ЕЦБ, Радев, който ще присъства на заседанията като наблюдател от септември, каза, че "никога не е отговарял директно на този въпрос" и няма да го направи сега. Управителят на БНБ заявява, че позицията му, базирана на дългогодишния му опит в паричната и фискалната политика, е последователна.

"Тази перспектива неизбежно води до консервативна позиция – здраво основана на стриктно тълкуване на мандата на централната банка", казва той.

По думите на Радев, опитът му с плановата икономика, практикувана у нас в годините преди 1989 година, показва как не трябва да се провежда фискална и парична политика.

"Имам пряк опит с това как се провеждаха фискалната и паричната политика при централно планираната система", каза той. "По-точно, разбирам как не трябва да се провеждат подобни политики. Този опит има трайна стойност – предимно като ориентир за това какво да се избягва", посочва Димитър Радев.

Други от От страната и света

И в Стара Загора Дядо Коледа смени шейната с мотор

Старозагорци посрещнаха днес Дядо Коледа на площада пред Община Стара Загора. За изненада на всички той пристигна на атрактивен мотор. С него беше и Снежанка

Дядо Коледа зарадва с подаръци децата и приемни родители в Павликени

В навечерието на Рождество Христово  в Павликени направиха тържество за всички приемни родители и децата, за които се грижат. Това се превърна в една от най-топлите традиции в общината

29 пияни и 5 дрогирани зад волана хвана полицията за ден

29 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол и петима с положителни тестове за дрога, са установили в рамките на изминалия ден  полицаите в страната, съобщи МВР

43 сигнала и жалби за незаконни сметища проверили екоинспекторите в Търновско

Областният управител Юлия Ликоманова-Мутафчиева изиска от общините и отговорните институции информация за актуалната ситуация с незаконните сметища в област Велико Търново

Хулигани на 18 и 21 г. са арестувани за строшена витрина на партиен офис във Варна

Двама младежи са задържани за вандалския акт срещу офиса на "Възраждане" във Варна, съобщиха днес от дирекцията на МВР в крайморския град. Витрината на помещението на офиса на партията беше счупена с

>