Повече пари за заплати в земеделието, за да спрат протестите (Обзор)

14.07.2025 21:30
Земеделският министър Георги Тахов (в средата) и синдикатите подписаха споразумение завдигане на заплатите.
По време на протеста се стигна и до сблъсък с жандармерията, която попречи на протестиращите да блокират “Тракия”.

100 млн. лв. на година трябвали на горските, за да осигуряват дърва за огрев на ниски цени

Повече пари за заплати в земеделието, за да спрат протестите, но и за да бъдат преодолени диспропорциите на възнагражденията в земеделските структури.

Това обеща агроминистърът Георги Тахов в понеделник след среща със синдикатите.

Споразумението бе подписано във ведомството между федерацията на независимите синдикати от земеделието към КНСБ, Националната федерация “Земеделие и горско стопанство” към КТ “Подкрепа” и самия Тахов.

Считано от 1 юли, увеличението на средствата за разходи за персонал в Областните дирекции по земеделие ще бъде с 20%. В Изпълнителна агенция “Борба с градушките” и в Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури - с 15%. А в сфера “Гори” индексацията на заплатите отново ще бъде с толкова, но с приоритет ще бъдат най-ниските възнаграждения - до 2000 лева.

Поводът да се стигне дотук са протестните действия на горските и ловните стопанства, които настояват за по-високи заплати. В понеделник в 10 часа те се опитаха да блокират магистрала “Тракия”, като дори се стигна до сблъсъци между полицията и протестиращите край Пловдив.

Според синдикалните организации от горското стопанство годишната субсидия, необходима от бюджета за осъществяване на общественозначимите функции, възложени на държавните предприятия, сред които и осигуряването на евтини дърва за огрев, възлиза на около 100 млн. лева.

След срещата с министър Тахов обаче стана ясно, че засега протестите спират, но ако споразумението не бъде изпълнено, блокадата вече ще бъде пред финансовото министерство.

Затова агроминистърът обеща, че ще направи всичко възможно да защити споразумението за заплатите.

“Средствата трябва да бъдат гарантирани с постановление на МС. Ще следим дали се изпълнява. Спираме протестите засега, но ако не бъде изпълнено, ще отидем пред финансовото министерство”, закани се председателят на КНСБ Пламен Димитров.

“Разговорите бяха горещи, но целта бе да намалим диспропорциите в структурите на МЗХ и смятам, че вървим в правилната посока. Оставаме в стачна готовност”, каза Валери Апостолов, председател на синдикат “Висше образование” към КТ “Подкрепа”.

Други от От страната и света

Румен Драганов: Кризата се отразява добре на туризма у нас, чужденците приемат България за сигурно място

Кризата се отразява добре на туризма в България. Имаме ръст на база на това, че туристите считат България за сигурно място. Това каза по Би Ти Ви доц. Румен Драганов

Брентът премина прага от 110 долара за барел за първи път от началото на април

Петролът поскъпва в днешната търговия на фона на застоя в преговорите за мир между САЩ и Иран и продължаващата блокада на Ормузкия проток, сочат пазарни данни

Кандев за камиона, блокирал АМ "Хемус" на Великден: Пълна експертиза доказа, че е изправен

Напълно изправен е бил тирът, блокирал тръбата на тунел „Витиня" на 6 април, вторият ден на Великден. Това са показали както първоначалният следствен експеримент

Емил Дечев: Пепи Еврото е имал приближен директор на институт в МВР, питайте Емилия Русинова

Влиянието на бившият директор на Столична следствена служба г-н Петьо Петров, който е известен с прякор, е имал влияние и извън съдебната система и е проявявал интерес към кадруването в МВР

Японската централна банка остави без промяна водещата си лихва

Японската централна банка (Bank of Japan) остави без промяна водещата си лихва на ниво 0,75 на сто на фона на засилващите се опасения, че войната в Иран ще доведе до по-високи цени на петрола и други

>