Желязков: Няма гласове кабинетът да падне след вот на недоверие (Обзор)

13.07.2025 21:40
Премиерът Росен Желязков и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заедно инспектираха реконструкцията на пречиствателна станция край яз. “Ясна поляна”. Снимка: МС

ПП с 3 идеи за свалянето му - здравеопазване, цени или демографска политика, прави опит наесен

В момента правителството няма как да бъде свалено при вот на недоверие, уверен е премиерът Росен Желязков. Докато инспектираше строителството на обновената пречиствателна станция на яз. “Ясна поляна” в неделя, той направи своите сметки за разпределението на силите в 51-ото НС. В петък и четвъртият вот срещу кабинета се провали, защото събра 83 гласа, а 131 бяха “против”.

“За да мине един вот, трябва да гласуват не по-малко от 121 народни представители. Вижда се, че потенциалът на подкрепа за вота в момента е около 80 и няколко депутати”, обясни премиерът. Според него правителството има подкрепата на мнозинството, защото се изпълняват ангажиментите от коалиционното споразумение, които събират повече от 140 гласа.

В сряда обаче Бойко Борисов обясни, че зад кабинета стоят само депутатите от ГЕРБ, ИТН и БСП. “Трите партии имаме 102 депутати. Двама от БСП не гласуват, стават 100”, сметна той. 5 дни по-късно, редом до Желязков, лидерът на ГЕРБ дори допусна, че вот, иницииран от ПП-ДБ, може да мине и да свали кабинета. “В такъв случай ще има нови избори. Ще ни победят ли? Отново безвремие 3-4 месеца - и пак същото. Затова седнахме и направихме правителство със Слави Трифонов, със Зафиров”, каза той. И обясни защо ДПС-НН също дава подкрепа за кабинета - “защото ПП са абсолютно непрогнозируеми”.

А в събота, след заседание на Националния си съвет, “Промяната” най-сетне официално обяви плановете си - през септември ще инициират собствен вот. Темите, които Асен Василев предложи, са 3 - здравеопазване, цени и ценова политика или регионална политика и демография - заради начина, по който се финансират общините. Ще ги обсъдят с ДБ.

Партньорите им обаче дадоха знак, че чакат ПП да изчистят имиджа си. “Върху коалицията в момента очевидно има тежка корупционна сянка. Тя трябва много бързо да бъде разсеяна с ясни и категорични мерки, защото иначе хората, чието доверие ние искаме, просто няма да ни вярват, а политиката се основава на доверие. Ние не можем да си позволим да загубим доверието на хората”, коментира съпредседателят на “Да, България” Ивайло Мирчев.

На последния вот на недоверие миналата седмица ПП-ДБ се разцепиха, след като хората на Василев за първи път подкрепиха искането за сваляне на кабинета на “Величие”, “Възраждане” и МЕЧ. Божидар Божанов знаково даде глас “за”, но обясни, че останалите от ДБ не го правят, за да не се качат на “руското влакче”.

“Преди да влезе в залата, той казва, че няма да се нареди на руското влакче, а той му стана свирката. Ту-туу - това са те. Пеевски е умен мъж, възползва се от това и си прави партията. Но то е заради “руското влакче” и “свирката”, коментира в неделя Борисов.

Други от От страната и света

Майка и бебе са с опасност за живота след катастрофата между селата Риш и Александрово

Майка и бебе на 2 месеца са настанени в тежко състояние и с опасност за живота в отделението по реанимация в МБАЛ - Шумен след тежкото пътнотранспортно произшествие

Временна промяна в маршрута на автобусна линия № 11 заради ВиК ремонти

Във връзка с извършването на аварийни ремонтни дейности на ВиК по ул. „Мальовица" от 21 април, вторник, се налага временна частична промяна в маршрута на автобусна линия № 11 в двете посоки на

Шофьор блъсна кола с надпис "линейка" в София и избяга (Снимки)

Кола с надпис "линейка" се е преобърнала при инцидент на кръстовището между булевардите "Христо Ботев" и "Сливница" в София. Това става ясно от публикация във фейсбук групата "Катастрофи в София"

Наталия Киселова: Сарафов заема поста и. ф. главен прокурор формално и не издава актове

Борислав Сарафов не предприема някакви сериозни действия, така че по-скоро заема формално длъжността, не издава актове, за да не се налага те да бъдат оспорвани или отменени

Сделките с имоти се свиха до нивото от пандемията

В София спадът е с 12,3%, във Варна стига до 21,5% в сравнение с година по-рано Единствено в Пловдив отливът на годишна база е много малък - само 2% Имотните сделки

>