Гледат днес мярката на двамата задържани за фабриката за цигари в Момково

12.07.2025 09:45
Най-голямата фабрика за нелегални цигари бе разбита в село Момково.
Боян Раев СНИМКА: Велислав Николов

Служителите на отдел "Контрабанда" в ГДБОП работели по разкриването на нелегалната фабрика за цигари в село Момково от началото на годината. По съпричастните лица работата започнала по-активно в последните 3 месеца.

Това разказа директорът на ГДБОП главен комисар Боян Раев за разкриването на най-голямата фабрика за нелегални цигари в България до свиленградското село Момково. Прокуратурата повдигна обвинения на двама задържани.

Камионът с чужда регистрация бе задържан малко преди село Генерал Тошево, в него бяха намерили 9 палета с 324 мастърбокса с фалшиви цигари. Имахме оперативна информация и водехме наблюдения над този камион, обясни гл. комисар Раев пред bTV. Камионът пътувал от базата в Момково и по техни предположения трябвало да влезе в Румъния. Но не разкри каква е регистрацията на камиона, която не е българска.

Фабриката е изградена може би преди 2 г. и работи оттогава. Поточната линия е изградена с изключителен професионализъм, с машини от най-високия клас по мнения на чуждестранни експерти.

Открихме близо 106 милиона къса цигари. Това е огромно количество, фабриката е изградена да работи не 1 или 2 г., инвестицията е за милиони, разказа гл. комисар Радев.

Още повече, че е фабрика на 4 метра под земята и достъпът до нея е със специална платформа. Изключително добре е прикрита. Всяко едно действие на лицата, за които сме установили, че са съпричастни, е изключително конспиративно и много добре подготвено. Те бяха една крачка пред нас, но ние я наваксахме с професионализъм.

Няма теч на информация, последният цикъл на работа е бил между 2 и 4 юли, доста по-рано са се изнесли работниците.

Ние знаехме, че там евентуално има или фабрика, или много голям склад за цигари.

Към настоящия момент има 5 лица, обявени за издирване, едното е чужд гражданин. Сред тях има лица с криминални прояви, каза Раев, но отказа да разкрие имена.

"24 часа" вече писа, че едното от издирваните лица е Николай Перчемлиев, който е бил арестуван за контрабанда още през 2015 г.

Към други две лица вече има повдигнати обвинения и са задържани за 72 часа. Днес ще се гледа мярката им за неотклонение в Хасковския съд.

Към момента сме много високо в йерархията на лицата, които са съпричастни към престъплението, обясни шефът на ГДБОП. Ще се проверява дали случаят в Момково е свързан със задържаните миналата година големи количества незаконни цигари в Пловдив. Според него в тогавашния случай става по-скоро въпрос за лоша комуникация, а не за покровителстване на контрабанден канал.

Гл. комисар Раев коментира и акцията на ГДБОП в Търговище и Монтана, при която бяха открити 2 кг фентанил и бяха задържани двама души.

Задържаните в Търговище са над средното ниво и един от основните фактори, който доставяше това вещество във Варна и региона. Това е доста успешна акция, при която смятаме, че сме неутрализирали едно от нивата на разпространението на фентанил, каза той.

Смятам, че няма чадър над контрабандата у нас, коментира Раев.

Други от От страната и света

Бургас посреща честната ръка на Свети Георги Победоносец

В Бургас ще бъде посрещната честната ръка на свети великомъченик Георги Победоносец. Светинята пристига в катедрален храм „Свв. Кирил и Методий" по покана на Негово Високопреосвещенство Сливенския

С литийно шествие и панихида започват честванията по случай 150 г. от Априлското въстание в Панагюрище

С литийно шествие, ритуал по издигане на българското знаме и панихида в църквата „Свето Въведение Богородично" започнаха честванията по случай 150 години от Априлското въстание в Панагюрище

От службите по трудова медицина настояват за на нова Наредба за профилактичните прегледи на работещите

От Службите по трудова медицина в Добрич признават, че не ги „слушат" и работодатели, и работници. Все още се наблюдава общо неглижиране на процеса по превенция здравето и безопасността при работа

Омбудсманът предупреди за измами с автомобили, „втора ръка", внос от чужбина

По повод на зачестилите жалби от граждани, пострадали при закупуване на автомобили, внос от чужбина, омбудсманът Велислава Делчева се обърна към служебния министъра на вътрешните работи Емил Дечев с

Над 1 тон храни без документи ще бъдат унищожени в Димитровград

Повече от 1 тон различни видове храни без документи за произход и безопасност са поставени под възбрана в Димитровград и ще бъдат унищожени. Те са открити в магазин на димитровградския пазар и в дома

>