Полицай бил виновен за катастрофата при гонка, в която почина борецът Пламен Пенев (Обзор)

30.06.2025 21:30
Пламен Пенев с една от дъщерите си

Униформеният блъснал колата на беглеца, за да го спре, но той умрял от удара

Полицай ще бъде съден за смъртта на бившия борец Пламен Пенев от Стара Загора, защото е блъснал колата му нарочно при гонката отпреди година и половина.

Служителят на МВР ще отговаря за причиняване на смърт по непредпазливост. Според внесения в съда обвинителен акт полицаят, причинил на бившия републикански шампион средна телесна повреда - сътресение на сърцето. Освен това ще отговаря и за счупената ръка на колегата си, който също е бил в служебния автомобил.

“В този случай не били спазени инструкциите патрулната кола да се движи на безопасно разстояние”, пише в обвинителния акт.

Полицаят попадна под ударите на закона през март тази година. На свобода е срещу 5000 лв. гаранция. По време на акцията униформените не са носели бодикамери (виж в карето долу вляво). Близките на Пламен Пенев предполагаха, че смъртта му е причинена от задушаване, защото при задържането бил притиснат. Камери на околните сгради бяха запечатали как униформени го повалят на земята.

Преди година и половина случаят нашумя като този със смъртта на Явор Георгиев от Варна и на Даниел Кискинов от Казанлък. Семейството на Пламен Пенев отправи упреци в полицейско насилие и призова за оставки след трагедията. Заради гибелта на 58-годишния мъж

постовете си напуснаха двама полицейски шефове в Стара Загора.

Още тогава стана ясно, че има пропуски, свързани с подготовката и обучението на състава.

До гонката из улиците на Стара Загора се стига, след като Пламен Пенев не спрял за проверка и дал газ, за да избяга. От полицията първо съобщиха, че са го преследвали по улиците на града 15-20 минути, а Пенев блъснал патрулката.

Няколко дни по-късно от полицията промениха версията. Тогава твърдяха, че след като били направени няколко неуспешни опита да го спрат, шофьорът на аудито направил три катастрофи с полицейски и цивилни автомобили, накрая бил блъснат нарочно от кола на Първо районно управление в града. След като катастрофирал принудително, бил спрян. На разпространени в социалните мрежи видеоклипове от нощта на преследването ясно се виждаше как полицейският автомобил е спрял в насрещното за аудито платно на бул. “Цар Симеон Велики”.

Когато то приближава и се опитва да заобиколи отляво патрулката, тя внезапно тръгва надясно и удря странично аудито, което минава с висока скорост и се удря в бордюра на разделителната ивица и за малко не се обръща, но най-накрая спира.

Непосредствено след като му поставят белезниците, Пламен Пенев получил конвулсии.

Лекарите от спешната помощ установили, че е починал, каза тогавашният шеф на полицията в Стара Загора Лазар Христов.

По-късно уточни, че Пенев е

бил вече на земята, когато са му поставяли

белезници, а на мястото имало линейка, тъй като тя била извикана заради преследването.

Двама полицаи бяха отстранени, включително този, който е блъснал аудито на преследвания, а после се включил в изваждането му от катастрофиралата кола.

По искане на близките на починалия съдебномедицинската експертиза, която определи причината за смъртта му, бе направена в Пловдив. По разпореждане на главния прокурор по случая работиха трима следователи от Националната следствена служба.

Други от От страната и света

Социолози: Има още въпроси, на които Радев трябва да отговори. Смел ход от негова страна

Получихме отговор на въпрос, който очаквахме от много време. С оттеглянето на Румен Радев от президентската институция се спира изборът на служебен кабинет, заяви за Нова телевизия Евелина Славкова

Иво Христов за Радев: Апелът на обществото е ясен още от 2020 г.

Апелът на обществото е ясен още от 2020г. Така Иво Христов коментира оставката на Радев като президент и заявката му за предстоящите избори. Иво Христов бе началник на кабинета на Румен Радев в

Политологът Слави Василев потвърди участие в проекта на Радев, но не казва дали ще е кандидат-депутат

Политологът Слави Василев потвърди, че ще участва в политическия проект на президента в оставка Румен Радев. Той обаче отказа да признае дали ще участва в депутатските листи на бъдещия проект на

Изненада с еврото - вече се плаща с карта и в малките магазинчета

За да не се занимават с монети, в Пловдив дори обявяват 10% отстъпка, ако не вадиш кеш Собственици на вендинг машини смело закръглят цените, уж за да бъде по-удобно Двойното плащане на стоки и

9 ранени при катастрофи за последните 24 часа

Девет души са ранени при осем тежки катастрофи в страната през последното денонощие, съобщиха от МВР. В София са регистрирани едно тежко и 27 леки пътнотранспортни произшествия

>