Медицинските сестри: Наближава денят Х, в който няма да отидем на работа

28.06.2025 08:54
Мая Илиева, председател на синдиката на медицинските специалисти Кадър: Би Ти Ви

Винаги сме съобщавали, че ще дойде денят Х, в който няма да отидем на работа. Вече правим срещи с всички организации и този ден наближава. Това заяви Мая Илиева, председател на синдиката на медицинските специалисти, по Би Ти Ви след протеста им срещу ниското заплащане и лошите условия на труд през последните дни.

Попитана дали пациентите няма да бъдат ощетени, ако медицинските специалисти не отидат на работа, тя обясни, че те и сега са ощетени, тъй като не получават качествено здравеопазване. Няма как да има здравеопазване без медицински специалисти, каза Мая Илиева и реторично попита коя друга държава има 400 болници като у нас и в която частните болници се финансират с публични средства.

Затова тя самата подозира, че се подготвя приватизация на държавните болници, които се водят умишлено към фалит.

Решението за деня Х сме го взели, каза Мая Илиева. Преди това обаче в синдиката очакват да видят дали политиците ще направят нещо. "Виждаме, че решават бързо проблемите в други сектори", каза тя.

Искането им е да получават 150% от средната работна заплата за страната. Вече има обяви за 2740 лв. стартова заплата в магазин, а колеги на Мая Илиева започвали работа с 1200 лв. стартова заплата.

Лекарите специализанти работят като болногледачи и като медицински сестри - с много над извънредните часове, които се полагат за месеца. Някои от медицинските специалисти имали по 300 часа на месец изънредно, буквално живеят в тези болници.

Именно заради липсата на държавна политика в здравеопазването, която е от години, е готовността за национален протест на медицинските сестри. Като роби сме, каза Мая Илиева. Всички разчитат на нашия морал и съвест. Тъй като сме малко и работим заедно, ако аз не поема извънредно дежурство, колежката ще се натовари. Затова го и правим.

Същевременно пенсионерите вече напускат системата, а няма и да има млади хора, защото условията не са се променили.

Трябва да се намери политическо решение. По своя покана от синдиката вече са се срещали с почти всички партии, не са успели да се видят само с представители на ГЕРБ. "Всички ни подкрепят, но само на думи, реални действия няма."

Затова има решение на 2 юли да се състои кръгла маса, на която всички съсловия и организации в здравеопазването да изговорят всички проблеми. Целта е така да бъде организирано здравеопазването, че всички - и работещи, и пациенти, да са доволни.

Преди това - на 1 юли, ще има извънредна здраввна комисия в парламента, на която ще бъдат обсъждани минималните стартови заплащания в лечебните заведения. По думите на Мая Илиева обаче това изключва всички останали медицински специалисти, които работят в училища, детски градини, ясли, ДКЦ. Те са към 10 000 от всичките 22 000 медицински сестри у нас.

Други от От страната и света

Хванаха шофьор с положителна проба за амфетамин във Варна, детето му било в колата

Хванаха шофьор с положителна проба за амфетамин във Варна, съобщиха от полицията. Случката е от вечерта на 29 януари, когато полицай от отдел „Криминална полиция", на път за вкъщи

Оставиха в ареста двама за разпространение на фентанил във Варна

Двама са задържани за разпространение на фентанил и за държане с цел разпространение на същото вещество, съобщиха от Окръжната прокуратура във Варна. 34-годишният мъж и 35-годишната жена са обвинени

Първи протести в "Нефтохим" за по-високи заплати след 20 г. мълчание

60 работници от "Нефтохим" излязоха на протест за по-високи заплати пред един от порталите на рафинерията. Това се случи само ден след като гръмна новината

Преобразиха с 2,2 млн. евро училище в Благоевград, минава на едносменен режим

Преобразиха с 2,2 млн. евро училище в Благоевград. Учениците от II ОУ „Димитър Благоев" започват втори срок в напълно модернизирана и разширена учебна база

Евростат: Безработицата в България е почти двойно по-ниска от средната в ЕС

България остава сред страните с най-ниска безработица в Европейския съюз и еврозоната, сочат данни на Евростат. През декември 2025 г. сезонно коригираното равнище на безработица у нас е достигнало 3

>