Димитър Ганев: Предстои отлив на избиратели и поле за нов легитимен играч

26.06.2025 20:30
Димитър Ганев КАДЪР: bTV

„Предстои отлив на избиратели и поле за нов легитимен играч". Това каза социологът Димитър Ганев.

"Ударът беше много тежък с този скандал, защото ПП дойде като отрицание на корупционен модел, поддържаше антикорупционна реторика, печелеше от нея. Преведено на социологически език, това няма как да не доведе до имиджова щета", коментира социологът.

"Това, което направи Кирил Петков с оставката си, е свързано с това да опита да удари спирачка на този негативен процес, като акт на поемане на отговорност в опит да се минимизират щетите от този скандал", каза още Ганев пред bTV. 

"ПП-ДБ чисто социологически можем да кажем, че се намира в криза. Те успяха да излязат много извън своята електрорална общност – 300-350 хил. Те успяха през 2022-2023 г. да направят над 600 хил. глава. През юни 2024 и през октомври те се смалиха до своето ядро – около 350 хил. гласа", посочи Димитър Ганев.

"Най-силният мобилизиращ фактор беше отрицанието и силната опозиционна роля спрямо ГЕРБ и ДПС. Това беше протестен, наказателен вот. След сглобката, те влязоха в партньорство с тези партии и 1 година по-късно се смалиха още повече. Тези около 300 хил. гласове се пръснаха в най-различни посоки", коментира социологът.

Други от От страната и света

Само от победителите зависи колко още Сарафов ще е и.ф. главен прокурор! (Обзор)

Правосъдният министър Андрей Янкулов поиска бърза законодателна промяна, а не да се чака избор на нов ВСС Как и кога ще бъде освободен Борислав Сарафов от поста и.ф

Радев би и по преференции – 3 пъти повече от Борисов в София и 7 пъти от Бойко Рашков

Лидерът на "Прогресивна България" е шампион по личен вот с над 22 хил., само рекордът 15/15 на феномена Момчил Неков отпреди 12 г. остава недостижим Волейболният ас Владо Николов събра повече от

В неделя избирателите заблуждавали социолозите за кого са гласували - затова екзитполовете подцениха Радев

“В изборния ден хората прикриваха от социолозите вота си на макс! Такова нещо аз не помня!”, заяви проф. Михаил Константинов по повод на разминаването между прогнозите на социолозите за резултата на

Обсебен от тъмни мисли американец екзекутира с куршум в главата 7-те си деца

Сред жертвите е и негов племенник Обсебен от тъмни мисли 31-годишен американец екзекутира с изстрел в главата всяко едно от  седемте си деца, докато спят в неделя

Българският футбол след 35 г. пак трансферира Къти Цакев

Как от четвърти в света се превърнахме трайно в четвърти в групата Знаете ли каква е една от спортните дописки в нулевия брой на "24 часа"? Става въпрос за трансфер на Къти Цакев от "Берое" в "Рома"

>