Вучич: Превъоръжавам тайно сръбската армия за защита от България, Косово, Хърватия и Албания

21.06.2025 10:07
Александър Вучич СНИМКА: X

Сръбският президент Александър Вучич заяви, че сръбските въоръжени сили са „по-силни отвсякога" и подчерта, че „малцина знаят" какво въоръжение е придобито през последните години, защото това е „правено тайно".

Според него Прищина, Загреб и Тирана „създават военен съюз" и постоянно канят София да се присъедини към тях, така че Сърбия е „принудена да се въоръжава". Той уточни, че сръбската армия ще покаже с какво разполага на голям военен парад през септември, пишат Нова тв и БГНЕС.

„Скрихме огромни промени в сръбските въоръжени сили. Най-много петима души знаят какво сме донесли и нашата цел е да защитим страната си", каза Вучич, цитиран от N1 и „Данас".

Вучич каза, че Сърбия също е скрила множество способности, които е придобила, и че „мнозина ще бъдат изненадани", когато видят какво има армията. Той добави, че по този начин армията „става невероятно смъртоносна".

Президентът, който бе един от малкото европейски лидери - гости на Владимир Путин за деветомайския парад т.г., твърди, че Сърбия многократно е била наблюдавана от дронове от държави-членки на НАТО и че те са засичани на сръбска територия, но Сърбия не е реагирала, „за да не знаят какво имаме". Той подчерта, че рамките на новата военна доктрина сръбските въоръжени сили трябва да имат „несравнимо по-голяма мощ, за да запазят свободата". Също така обяви, че във въоръжението ще бъдат включени „много видове дронове".

Косово, Албания и Хърватия подписаха Декларация за сътрудничество в областта на сигурността и отбраната на 18 март, припомня агенцията. Тя е описана като тристранен документ, който засилва сътрудничеството и подчертава значението на съвместните отговори на предизвикателствата пред сигурността, хибридните заплахи и други рискове, които биха могли да застрашат регионалната стабилност, а подписалите я отрекоха да се стремят към създаване на военен съюз.

Вучич заявява още, че Сърбия не е заплаха за околните страни и че „няма да стреля първа", но остава бдителна.

„Заобиколени сме от държави от НАТО, кого можем да заплашим - никого. Но трябва да сме готови да защитим страната си", каза той.

Сръбският президент обяви, че официален Белград очаква скоро преговори с американската администрация за сръбската петролна държавна компания (НИС).

НИС обяви на 20 юни, че е изпратила ново искане до Министерството на финансите на САЩ за специален лиценз за забавяне на пълното прилагане на санкциите, обявени поради собствеността на Русия върху НИС.

Целта на това искане е да се позволи на НИС да работи след 27 юни, когато изтича крайният срок за предишния лиценз, издаден на 25 април.

НИС беше санкционирана за т.нар. „вторичен риск", т.е. връзката ѝ с руската „Газпром нефт", която е под западни санкции поради руската агресия срещу Украйна.

Други от От страната и света

ChatGPT е временно недостъпен за редица потребители по света и у нас

Глобален срив в услугите на ЧатДжиПиТи (ChatGPT) предизвика невъзможност на потребителите да взаимодействат с популярния чат бот на ОупънЕйАй (OpenAI)

Почина Красимир Райдовски, който бе шеф на пресслужбата на кабинета на Жан Виденов

Почина бившият разузнавач и шеф на пресслужбата на Министерския съвет в правителството на Жан Виденов Красимир Райдовски. Скръбната вест бе потвърдена от дъщеря му Николета, пише dir.bg

Илияна Йотова: Следващата седмица най-вероятно ще свикам 52-рото Народно събрание

Имам своите варианти, нека изчакаме официалното обявяване на резултатите от изборите и поименното обявяване на новите 240 народни представители. Най-вероятно ще свикам 52-рото Народно събрание

Сергей Игнатов: Българските учители са тези, които палят огъня в сърцата на децата

„Българските учители са тези, които палят огъня в сърцата на децата, а те от своя страна го носят в семействата си". Това каза министърът на образованието и науката проф

3 години условно за съдия, взел подкуп от 5000 лева

3 години условно с 5-годишен изпитателен срок. Тази присъда получи съдия Мирослав Митев от Търговище. Тя е за подкуп от 5000 лева. Случаят започнал през 2023 г

>