Председателят на Еврогрупата: Еврото поддържа инфлацията ниска

19.06.2025 17:49
Паскал Донахю КАДЪР: NOVA NEWS

Според председателя на Еврогрупата Паскал Донахю, който е и министър на финансите на Ирландия, влизането на България в еврозоната ще се отрази много добре на българската икономика и ще заздрави самата еврозона.

На въпрос как в неговата страна са се справили с притесненията на хората, че единната европейска валута ще повиши инфлацията, Донахю отговори, че точно еврото е валутата, която години наред успешно поддържа ниска инфлация.

„Разбирам притесненията на българите, но ключовото е, че бидейки част от силна валута като еврото, и ако правителството управлява бюджетната си политика - всичко това създава дългосрочна среда, която дава възможност инфлацията да се държи ниска. Държавите от еврозоната се справиха с енергийните удари и ценовите шокове и инфлацията вече е на ниски нива", обясни председателят на Еврогрупата пред NOVA. 

Еврокомисарят по икономика Валдис Домбровскис определи като добра новина и за България, и за еврозоната включването на нашата страна като 21-ви член. Той отбеляза, че окончателното решение за въвеждането на еврото у нас вече е в ръцете на държавите членки.

Дали може да има пречки по пътя на България към еврозоната, Домбровскис отговори: „Аз съм оптимист. Не виждам съществени проблеми, които да се появят. Цялата процедура трябва да приключи на 8 юли".

Други от От страната и света

Шофьор "паркира" на тротоар в центъра на София, при маневрата едва не блъсна пешеходци

Шофьор спря върху тротоара пред пешеходна пътека на кръстовището на ул. „Г. С. Раковски" и бул. „В. Левски" в София .  По време на маневрата той е блъснал кофа за боклук и за малко не помел и

Задържаха мъж, нападнал и обрал възрастна жена посред бял ден

Задържаха 28-годишен мъж от бойчиновското село Лехчево, нападнал и обрал възрастна жена. Инцидентът е станал посред бял ден, съобщи БНР. Вчера към 13.30 часа възрастната жена от Лехчево се прибирала

И в Стара Загора Дядо Коледа смени шейната с мотор

Старозагорци посрещнаха днес Дядо Коледа на площада пред Община Стара Загора. За изненада на всички той пристигна на атрактивен мотор. С него беше и Снежанка

Дядо Коледа зарадва с подаръци децата и приемни родители в Павликени

В навечерието на Рождество Христово  в Павликени направиха тържество за всички приемни родители и децата, за които се грижат. Това се превърна в една от най-топлите традиции в общината

29 пияни и 5 дрогирани зад волана хвана полицията за ден

29 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол и петима с положителни тестове за дрога, са установили в рамките на изминалия ден  полицаите в страната, съобщи МВР

>