Милен Керемедчиев: Ударите между Иран и Израел още не са стигнали апогея си

15.06.2025 09:18
Милен Керемедчиев Кадър: БНТ

Иран и Израел са далеч от изчерпване на възможностите си и допълнителна ескалация е много вероятна. Това каза в "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ анализаторът и бивш зам.-външен министър Милен Керемедчиев.

"Иран използват по-стари модели на ракетите си, като целта е по този начин да изтощи израелската ПВО защита, преди да използва най-мощните и най-бързите си ракети, с които да поразява цели. Тогава ще трябва много сериозна почощ за Израел", обясни той.

По думите му обаче Израел може да атакува газопреносната мрежа на Иран - страната с най-голямо потребление на газ за битови нужди в света:

"Така може да се стигне до икономически колапс, на което Техеран ще отговори още по-силно. Много е възможно Израел да започне да удря и ирански пристанища и това също да допринесе за ескалация. Ударите не са достигнали до своя апогей, както каза президентът Тръмп, и двете страни имат още много карти, които да използват в своята игра".

Керемедчиев смята, че Израел ще търси помощ от Съединените щати, защото за разлика от предишната ескалация с Иран, когато администрацията на Джо Байдън веднага прати американски самолетоносачи и бойни кораби, сега все още не виждаме такава помощ.

"Големият брой ракети пренатоварва противовъздушната отбрана на Израел. Ако това продължава, означава, че САЩ, които не искат да се намесват в този конфликт, ще бъдат придърпани. Иран има неизчерпаем заряд от ракети, защото съседен Пакистан, също ядрена сила, каза, че ще им помогне".

Други от От страната и света

Втора катастрофа с жертва на пътя Велико Търново-Русе край Самоводене, пътят е затворен

Втора тежка катастрофа затвори отново тази вечер пътя В. Търново -Русе. Произшествието е станало около 22,00 ч на входа на с. Самоводене между два леки автомобила - румънски и български

Кабинетът "Радев" тръгва до 2 седмици с бюджета и цените на храни и горива (Обзор)

За час депутатите избраха председател на парламента, след Гергьовден -  и правителство Румен Радев е убеден, че няма да има 100 дни толеранс, но и гражданите бързат да видят промените 107-ото

ПП-ДБ почнаха мандата заедно, “скъсаха” в почивката (Обзор)

Заедно започнаха “Продължаваме промяната” и “Демократична България” новия мандат. Но само час по-късно вече бяха разделени и регистрираха две групи в 52-ото народно събрание

Нови правила за избор на ВСС пише групата на Радев (Обзор)

Куп законопроекти внесени в първите часове, ПП водят с 11 на 10 ДБ. "Прогресивна България" още не се е отчела в деловодството Мнозинството вече е готово с проект за нови правила

Илияна Йотова: Няма малки и големи народи, само единни или разединени (Обзор)

Всяко забавяне на редовния бюджет значи стагнация, обяви президентът пред депутатите Безсмъртните герои от април 1876 г. са ярък пример за патриотизъм, който винаги трябва да ни напомня

>