Съдът в Хасково остави в ареста казахстанец, издирван за нелегални оръжия

09.06.2025 17:47
Белезници СНИМКА: Pixabay

Състав на Окръжния съд в Хасково определи мярка за неотклонение "Временно задържане под стража" за срок от 40 дни спрямо казахстански гражданин, издирван за множество престъпления в родината си. Мярката трябва да гарантира явяването на Ержан Ниязов (38 г.) до същинското дело за екстрадиция.

Ниязов е обявен за международно издирване с Европейска заповед за арест (ЕЗА) от Специализирания междурайонен следствен съд в Алмати, Казахстан за провеждане на наказателно преследване. Обвиненията срещу него са за нелегално придобиване, транспортиране, продажба, съхранение или носене на оръжия, боеприпаси, експлозиви или взривни устройства и използването им, както и за участие и организиране на масови безредици с упражняване на сила, разрушаване, опожаряване, унищожаване и повреждане на чужда собственост, и за оказване на въоръжена съпротива срещу представител на властта.

Предвиденото максимално наказание по Наказателния кодекс на Казахстан е осем години „лишаване от свобода“. Ниязов е задържан на летище Варна и впоследствие приведен в Специалния дом за временно настаняване на чужденци в Любимец към МВР за установяване на самоличността му, обясни пред журналисти преди началото на заседанието прокурорът Антон Стоянов. В залата той уточни, че Ниязов е бил с подправен полски паспорт.

Самият обвиняем каза пред съда, че обвиненията срещу него са изфабрикувани заради несъгласието му с официалната политика, пише БТА.

Според съда, по делото няма данни в насока, че има опасност той да извърши престъпление. Налице е обаче реална и доста завишена опасност да се укрие. Освен това, не се установява задържаният да има някаква връзка с България, да притежава имущество или източници на материални доходи за издръжка.

Определението подлежи на обжалване и протест пред Апелативен съд – Пловдив.

Други от От страната и света

Шведската централна банка запази лихвата на 1,75 на сто

Централната банка на Швеция („Риксбанк"/Riksbank) остави основния си лихвен процент без промяна на равнище от 1,75 на сто, като посочи, че макар рисковете от по-висока инфлация да са се увеличили

Шофьор с отнета книжка и пиян подкара камион без табели

47-годишен водач от пазарджишкото село Овчеполци стана рекордьор по извършени нарушения и престъпления само за минути. На улица в съседното село Пищигово той бил спрян за проверка

Изграждат две нови улици и паркинг със 105 места във Велико Търново

Две улици и обществен паркинг със 105 места се изграждат край новата детска градина „Болярчета" в кв. „Картала", съобщи кметът на община Велико Търново инж. Даниел Панов във фейсбук

Шофьорка блъсна на пешеходна пътека в Габрово 13-годишно момиче

48-годишна шофьорка блъсна 13-годишно момиче в Габрово, съобщиха от полицията. Инцидентът е станал 5 май на пешеходна пътека на ул. "Скобелевска". Водачката е спряла, за да пропусне двама пешеходци

Младеж намушка с нож в корема свой опонент във велинградско село

Двама братя са задържани заради спречкване, завършило с намушкване. Случката се разиграла във велинградското село Света Петка., съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Пазарджик Мирослав

>