Джонатан Андерсън вече диктува всички колекции на „Диор"

07.06.2025 14:06
Модели на "Диор". Снимка: Архив

Дизайнерът Джонатан Андерсън беше назначен за творчески директор за дамска мода на „Диор" седмици след като получи същия пост за мъжката колекция. Той ще отговаря също и за висшата мода на марката, пише БТА.

Така Ел Ве Ем Аш – собственикът на „Диор", обединява творческото ръководство на модната къща под единна концепция, напомняща първоначалния подход на основателя й Кристиан Диор. По този начин ще бъдат съгласувани всички колекции и ще бъде рационализирана не само естетическата, но и стратегическата политика на марката.

Джонатан Андерсън е на 40 години и очакванията са да придаде съвременен облик на легендарното наследство на „Диор", да привлече ново поколение потребители на луксозни стоки.

„За първи път в „Кристиан Диор", от времето на г-н Диор, един творчески директор ще работи по всички колекции - за жени, мъже и висша мода, което допълнително ще засили глобалната творческа визия на марката", обявиха от модната къща в Инстаграм.

Преди Андерсън за мъжката мода в „Диор" отговаряше Ким Джоунс, а за дамската и висшата – Мария Грация Киури.

„Джонатан ще отговаря за десет колекции годишно, което е много, но като се има предвид неговата креативност и опит, мисля, че щеше да е грешка да не му поверим всичко. Компанията се нуждае от последователна артистична насока за своите продукти", казва Делфин Арно, главен изпълнителен директор пред в. „Фигаро".

Новият г-н Диор ще представи първата си колекция мъжка мода на 27 юни на Седмицата на мъжката мода в Париж, за дамска мода – отново в Париж през октомври. Първата му колекция висша мода ще бъде показана през януари догодина, съобщиха от марката пред АФП.

Възходът на Джонатан Андерсън се дължи на успеха му в испанската модна къща „Льове", също собственост на Ел Ве Ем Аш. Под негово ръководство „Льове" се превърна в една от най-търсените модни марки в света. Собствената му марка има подобен успех. През 2015 г. той влезе в историята, като стана първият, спечелил едновременно наградата за дизайнер на мъжки и дамски облекла на Британските модни награди, припомня „Айриш мирър".

Първоначално Андерсън, който е от Северна Ирландия, има актьорски амбиции и когато е на 18 години учи една година в Studio Theater във Вашингтон. Отказва от кариера в киното, защото е увлечен повече по костюмите, разказва той пред „Вог". „Станах обсебен от тях", описва интереса си.

Връща се в Дъблин и след това учи мъжко облекло в Лондонския училище за мода. След като се дипломира през 2005 г., Андерсън е нает в маркетинговия отдел на „Прада", където остава почти две години.

През 2008 г., когато навършва 24 години, създава своя лейбъл J.W.Anderson и бързо попада в категорията „да бъде наблюдаван". През 2010 г. е спонсориран от комитета „Ново поколение" на Британския съвет за мода. Представя първата си колекция на Седмицата на модата в Лондон, след като си изгражда репутация чрез спонсорирани колекции, създадени за „Топман".

През ноември 2012 г. Андерсън печели наградата за изгряващ талант в категория „конфекция" на Британските модни награди, а следващата година, когато е само на 29, поема творческото ръководство на испанската луксозна къща „Льове". Там прави впечатление с безупречни кройки и слабост към кожата и метала.

Сред клиентите на Андерсън са някои от най-големите звезди на шоубизнеса – Бионсе, Риана, Тимъти Шаламе, Даниъл Крейг, Зендая, Педро Алмодовар, Тилда Суинтън.

През 2023 г. и 2024 г. Джонатан Андерсън е избран за дизайнер на годината на наградите за мода в Лондон. През 2024 ч. сп. „Тайм" го включва сред най-влиятелните личности като новатор.

Дизайнерът се завръща към киното, като създава костюмите във филмите на Лука Гуаданино „Претенденти" със Зендая и „Сбъркан" с Даниъл Крейг. Гуаданино е поканил Андерсън заради авангардния му подход и способността му да надхвърля общоприетото, според „Айриш мирър".

На 40-годишна възраст Джонатан Андерсън е смятан за един от вундеркиндите в модата.

И други водещи модни къщи заложиха на млади таланти с надежда да повишат приходите си. „Шанел" привлече Матийо Блази, а „Гучи" – грузинеца Демна Гвасалия.

Други от Възход и падение

Три безмилостни часа в Народния театър с почти античната трагедия на банкери, замогнали се с измама

Черни костюми, 60 черни стола и само една рокля на Духовникова в цвят сьомга в разтърсващия спектакъл "Глембаеви" “Разтърсващо” е най-точното определение за представлението “Глембаеви”

Близо 100 хиляди копия от книгата на Саркози се продадоха за по-малко от седмица

Близо 100 000 екземпляра бяха продадени за по-малко от седмица от книгата на бившия френски президент Никола Саркози, в която той разказва за трите си седмици в затвора след присъдата му по процеса

Въведоха посмъртно Дона Съмър в Залата на славата на авторите на песни

Кралицата на диското Дона Съмър, носителка на пет награди „Грами“, беше въведена посмъртно в Залата на славата на авторите на песни, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА

Кой е колегата с торба на главата до Вергов? Който познае, отива на театър

Мистериозен колега с торба на главата седи до актьора Юлиан Вергов. Кой е той обаче гадаят последователите в социалните мрежи, след като Вергов пусна снимка на двамата

Джеймс Камерън влезе в клуба на режисьорите милиардери

Носителят на "Оскар" Джеймс Камерън вече е в елитната компания на режисьорите милиардери в Холивуд, съобщи "Варайъти", позовавайки се на публикация в сп. "Форбс"

>