Фестивалът "Бабина душица" събира кулинарни майстори в Монтана

04.06.2025 11:26 Камелия Александрова
Фестивалът „Бабина душица" събира кулинарни майстори в Монтана

Фестивалът на народната кухня „Бабина душица" ще се проведе на 7 юни тази година в рамките на програмата по повод празника на Монтана Свети Дух.

В събота в 8 ч. сутринта на обичайното място в Градската градина - до Паметника на Васил Левски и радетелите на духа и свободата от Българския северозапад, ще бъдат запалени огньовете, на които участниците във фестивала ще сготвят своите традиционни ястия. В 11 часа те ще представят специалитетите си, след което всички, които желаят, ще могат да ги опитат. Тъй като фестивалът се провежда на Черешова Задушница, приготвената на място и донесената от читалищата храна ще бъде раздадена в памет на бабите ни, които са ни направили хора.

Участие в 13-то издание на „Бабина душица" ще вземат предимно северозападни кулинарни майстори, поканени от писателката Ели Лозанова - организатор на фестивала. Сред тях ще е и емблемата на северозападното готварско майсторство Цветан Дочев - Дедо Скръц. В силната врачанска група се включва и Димитър Цолов-Доктора, по-известен като Пияния бард, Брат Боян и поетесата Яна Кременска. Честта на дунавските градове ще бранят писателките Валентина Велкова от Видин и Елеонора Бойчева от Лом. Писателското войнство се допълва от Димитър Петров и Дебора Йорданова от Съюза на младите писатели, както и краеведът Димитър Церовски. Насреща им ще излязат не по-малко атрактивните Павлина и Павел Тодорови от Меляне, Мирослав Кирилов от Монтана, Ванюш Предовски и семейството на Цецо Веселинов от Враца.

Тази година честта на професионалната лига в кулинарията ще отстоява Виктор Богданов. Както е известно за участие във фестивала може да се запише всеки, който има добра рецепта и кураж да демонстрира кулинарните си умения така, както са готвели някога нашите баби – в техните съдове, с техните продукти и на топлината на истински жив огън.

В рамките на фестивала „Бабина душица" представители на 12 читалища от община Монтана ще покажат изложба на традиционни местни специалитети.

Други от От страната и света

Духовете на текеста: заплашва ли индианско проклятие мондиала?

Американците съвсем сериозно вярват, че в основите на стадион "Хард Рок" в Маями все още съществуват древни сили, които ще вгорчат живота на неканените гости В средата на 90-те години строителните

Ревнивец прегази бившата си - искал да се съберат отново, жената бере душа в болница (Обзор)

Екшънът се разигра навръх женския празник в гълъбовското село Обручище Опит за убийство от ревност потресе Старозагорско и преди две седмици Дрогиран мъж на 36 години се опита да убие бившата си

Дизелът по 1,50, а до края на седмицата - 1,60 евро (Обзор)

Поскъпването на горивата след поредното увеличение на петрола вече е факт и още в понеделник цената на дизела по бензиностанциите на големите вериги стигна 1,43-1,45 евро за литър

ЦИК: Избирателите могат да подават заявления за гласуване по настоящ адрес до 4 април

До 4 април гражданите могат да подават заявления за гласуване по настоящ адрес на предсрочните парламентарни избори на 19 април. Това информираха от Централната избирателна комисия (ЦИК) във Фейсбук

22 хиляди повече безплатни винетки за 3 години, вече са 246 хил.

246 хиляди са безплатните винетки за 2025 г., или около 10% от продадените годишни винетки в страната, пише в анализ на Института за пазарна икономика по данни на Агенцията за социално подпомагане

>