Майстори-везбари съживяват прабългарските руни на фестивал в Добрич

24.05.2025 15:22 Дияна Райнова
Семейство Емилия и Николай Димитрови от Добрич Снимка Авторът

60 майстори, занаятчии, производители от 30 населени места в страната участват в шестото издание на Фестивала на занаятите и изкуствата в Добрич, който продължава до 25 май. Пет училища в област Добрич представят дейности, свързани със занаятите.

„Смисълът на фестивала е, че миналото вдъхновява бъдещето", каза Пепа Рашева, председател на фондация „Добруджа – история, традиции, култура", организатор на фестивала. Част от програмата е конкурсът „Млад творец", в който ще бъдат връчени награди „Майсторски клас" и „Приз на публиката".

Фестивалът на занаятите е поле за изява на майстори, представящи традиционни и художествени занаяти, приложни и изобразителни изкуства. Той се съпътства от разнообразна музикална програма на различни училищни състави, певчески и танцови школи и самодейни групи е др.

Специален гост на фестивала е народната певица Калинка Вълчева. Тя представя своята биографична книга „Пътят ми към сцената" и сборника „Песните на моята Добруджа и България". Концерт ще изнесат формации, носещи нейното име - детски фолклорен танцов ансамбъл „Калинка Вълчева" от град Тервел, пенсионерски клуб „Калинка Вълчева" в град Добрич и група за автентичен фолклор „Калинка Вълчева" в село Кладенци.

Семейство Емилия и Николай Димитрови от Добрич показаха везани ризи, блузи, рокли, кърпички, венчета за коса, бижута, различни сувенири, аксесоари и др. Николай носеше тениска с шевица и извезана прабългарска руна, която означава „Велик род". Според него, тези български знаци са почти забравени, сега не се познават, а те носят енергията „Някои автори смятат, че руните от Дунавска България са сходни с тези от Волжка България ", казва още Николай..

Учениците по специалност „Хранително-вкусова промишленост" в средно училище „Никола Вапцаров" в село Карапелит показват на фестивала тяхна собствена продукция – сапуни с етерични масла, шарлан с билки, свещи, конфитюр, овче сирене, хляб.

Други от От страната и света

Български F-16 над София за първи път – да ги видят (Обзор)

Ген. Русев: Много поздрави на онези, които не спират да атакуват ВВС Двойка български многоцелеви изтребители F-16 прелетяха във вторник сутринта над София

Петролът рязко поевтиня с над 12% след думите на Тръмп за наближаващ край на войната

Цените на петрола се понижиха рязко във вторник, след като в предишната сесия достигнаха най-високите си нива от 2022 г., предаде Ройтерс. Поевтиняването последва изказване на президента на САЩ

Йотова: Политици подхранват омразата в свят на войни. Не помним уроците от миналото (Обзор)

Президентът с почит към спасителите на българските евреи Днес светът е разкъсан от омраза, разделение и противоречие, сякаш не помним уроците от историята

Теодора Георгиева разследвана у нас за корупция от 2025 г., но се разбра сега от писмо до Кьовеши (Обзор)

Трима свидетели твърдят, че е вземала от Пепи Еврото многократно по 10 000 лева в ресторант "Осемте джуджета" Прокуратурата разпространи кореспонденцията с европейските си колеги едва след като тя бе

Търсят трупове в ранчо на Епстийн – близо до град, от който изчезнали стотици жени (Обзор)

Имот от 4000 хектара, който се намира насред нищото, звучи като идеалното място да заровиш труп. А сега е много вероятно разследващи от Ню Мексико да потвърдят

>