ПП алармират: Въпреки закона няма да има безплатни лекарства за деца до края на годината

22.05.2025 10:23 Павлета Давидова
Доц. Васил Пандов Кадър: БНТ

В сферата на здравеопазването не са осигурени достойни възнаграждения, констатира в кулоарите депутатът Васил Пандов от ПП-ДБ. Той отбеляза, че вече медицинските специалисти готвят национален протест, включително спиране на работата за един ден, недоволство има и от млади лекари и други специалисти. "Ако преди 3 мес. Борисов и Пеевски бяха послушали нашите предложения, това нямаше да се случи, ако те мислеха за хората", коментира народният представител.

Депутатът се ядоса, че предложенията им по бюджета не са приети, а имало милиарди за външен дълг и за възнаграждения в други сектори. Борисов и Пеевски, вместо да се вайкат сега, те не са решение на проблема, те са проблема", каза той

Относно заканата за протести от медицинските сестри след като стачката на столичния градски транспорт доведе до ръст в заплатите, той отбеляза, че няма връзка с парите в градския транспорт. Но това породила недоволство на различните сфери, защото няма еднакво третиране, а "хората мислят, че трябва да протестират за нещо, което е трябвало да се заложи в държавния бюджет".

Според него въвеждането за безплатните лекарства за най-малките деца няма да се случи от 1 юли или 1 септември, а вероятно и до края на годината. "Можачите от управляващото мнозинство няма да успеят да го постигнат - не са започнали административни процедури и изменение на наредби", заяви депутатът. 

Пандов призова да се проследи и случващото се в пленарна зала - тъкмо започваха промените в здравното осигуряване. А депутатите трябва да разгледат предложението им НЗОК да изпраща есемеси и съобщения за всички извършени дейности спрямо пациента. В здравната комисия обаче това предложение било отхвърлено въпреки позитивните становища от МЗ и министерството на електронните съобщения. Това ще позволи да контролираме здравните ни вноски и да няма фиктивни хоспитализации или други дейности, заяви Шотев.

На комисия не минало и предложението им контролните органи на НЗОК да имат в реално време достъп до електронните бази данни, за да има ефективен контрол. 

Пандов каза, че не са предложили електронното известяване докато ПП-ДБ били на власт, защото трябвала техническа готовност. От 1 септември НЗОК прави известяване за скъпоструващи лекарства, няма пречка да го прави за всичко, каза Пандов.

На въпрос за предложението от БСП здравната каса да има втори подуправител, Пандов каза: "Цели да внесе баланс между управляващите и БСП да имат свой представите, в момента има представители на Пеевски и Борисов, но на БСП - не. Ще ни струва малко повече като данъкоплатци издръжката на втория подуправител".

Други от От страната и света

30 машини обработват улиците в Стара Загора, 4 села имат проблем с електрозахранването

Трийсет машини обработват улиците в Стара Загора и общинската пътна мрежа. Това съобщи във фейсбук профила си заместник-кметът Радостин Танев, предаде БТА

Нови следи лъсват за разстрела на Нотариуса

Удължават разследването за покушението срещу Мартин Божанов Мотивите за престъплението са лобистките схеми на жертвата, поръчителят не е искал да бъде завлечен от ликвидирания Нови следи лъсват за

Бивш енергиен министър: Продажбата на активите на „Лукойл“ все още е далеч от финализиране

Продажбата на международните активи на „Лукойл", включително рафинерията „Нефтохим" – Бургас и веригата от бензиностанции в България, все още е далеч от финализиране и не бива да се тълкува

Снегорини започнаха обработката по улиците и пътищата на община Русе

Снегопочистващите машини в Русе вече са на терен, заради започналия снеговалеж. По улиците на града работят 11 големи и 4 малки машини на „Консорциум Еко Русе Груп" ДЗЗД

Атанас Запрянов: Резолюция на Съвета за сигурност ООН утвърди плана на Тръмп за Газа

Не знам защо Борда за мир беше откъснат от дебата за резолюция 2803 от 17 ноември на Съвета за сигурност на ООН. Тази резолюция утвърди 20-точковия план на Тръмп като план на обединените нации

>