ДБ: Борисов ни подтиква към престъпление

21.05.2025 11:20 Павлета Давидова
Новите съпредседатели на “Да, България” - Божидар Божанов и Ивайло Мирчев. СНИМКА: НИКОЛАЙ ЛИТОВ

В шок сме, защото Бойко Борисов ни подтиква към престъпление, обир, грабеж. Той поиска да подкрепим бюджета на правителството следващата година, ако искаме да има пари за София.

С тези думи съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев коментира в парламента 15-те милиона, които правителството, със съгласието на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов отпуска на София за справяне със стачката на служителите в градския транспорт.

"Г-н Делян Пеевски се снима с кметове в цялата страна, идват, целуват му ръка, целуват и пръстена, защото иначе не им отпускат пари. Ако случайно не се съгласят да целунат ръката на г-н Пеевски - следват наказания, отива при тях някоя служба и намира престъпление.

Това е планът на Борисов и Пеевски да овладеят всички кметове в цялата страна", настоя Мирчев. Според него, ако Борисов наистина е искал нормален бюджет за София, въпросът е можело да се реши много по-рано.

Мирчев настоя, че в общината има икономическо мнозинство, в което влизат ГЕРБ, БСП, ИТН и един one men show -  Карлос Kонтрeра, формално от ВМРО. Зад  стоят няколко ключови лица - Таки, Орлин Алексиев и Красьо Черния.

Те искат бюджета на София, който е близо 3 млрд., дружествата, включително концесията на "Топлофикация", членовете на бордовете, изпълнителните директори и общия оборот,  който е за милиарди",разви теорията си Мирчев.

"Ние не участваме в грабежа на София, нито кметът на София ще се поддаде на натиск от Пеевски, Борисов или друг", закани се депутатът.

Относно скандала с евродепутатът от ПП-ДБ Никола Минчев, от ДБ бяха категорични, че той сам е поискал да му се свали имунитета, за да се разсеят съмненията - просто бил отишъл на мач на "Лудогорец" .

"Догодина, ГЕРБ, ако наистина твърдят, че се грижат за София и лично Бойко Борисов трябва да подкрепят бюджета на кмета и да се направят реформи в дружествата, така че да се оптимизират разходите и парите за дружествата да са по-малко", добави другият съпредседател на "Да, България" Божидар Божанов, напомняйки, че формацията вече поиска оставки в някои от тях. "Борисов през годините е основен брокер на алъш-вериша между централната и местната власт. Това трябва да спре. Не може да държиш местната власт през централния бюджет. Трябва да има принципен подход, а не алъш-вериж", заяви той. И напомни: кметът на София е избран от софиянци, а не от Борисов. Борисов иска да накаже софиянци защото не са го избрали, смята Божанов. 

Зам.-председателят на ДСБ Йордан Иванов пък се възмути, че днес в пленарна зала отново е имало опит да се свалят имунитетите на депутати от "Възраждане" "за акцията им срещу еврото, палежа и нападението срещу Европейския дом в София", но неуспешно. "ГЕРБ системно се държат като сестринска партия на "Възраждане" и ние сме силно притеснени, защото с тези действия подкрепят антиевропейското говорене на "Възраждане". Те подкопават целия процес за доверието. Ние ще депозираме отново предложение тези имунитети да бъдат разглеждане", настоя Иванов.

                                                                                             

Други от От страната и света

Командирът на ВВС: Свеждаме глави пред непоколебимата вярност към Родината на поколения воини

Днес с гордост и признателност свеждаме глави пред честта, смелостта и непоколебимата вярност към Родината на поколения български воини, отстоявали храбро свободата и независимостта на България

Патриарх Даниил за Гергьовден: Да не се страхуваме да влезем в битка със злото

Гергьовден е не само празник на имениците и армията, но и дълбоко духовен ден, който обединява българите около вярата и борбата със злото. Това подчерта българският патриарх Даниил пред БНТ

НСО с крути мерки за отбелязването на празника на Българската армия в София

Националната служба за охрана (НСО) обяви мерки за сигурност в столицата за Деня на храбростта и празник на Българската армия, посочиха от пресцентъра на службата

Тодор Тагарев: Липсата на хора е големият проблем на армията ни

Липсата на хора е големият проблем на българската армия и трябва да се намери решение за окомплектоването. Това заяви бившият министър на отбраната Тодор Тагарев в сутрешния блок на bTV

Запрянов: Финансов е аргументът да няма парад за Гергьовден

Няма парад на днешния 6 май - Гергьовден, защото сме в положение на удължителен бюджет. Нямаме реален бюджет да организираме голям парад с техника и личен състав

>