Експерт: От парите, които изкарва българското общество, сред всички страни в Съвета на Европа, сме първи по разходи от БВП за правосъдие

14.05.2025 08:40
Иван Брегов, ръководител на правната програма на ИПИ

"От парите, които изкарва българското общество, сред всички страни в Съвета на Европа, сме първи по разходи от БВП за правосъдие". Това заяви Иван Брегов, ръководител на правната програма на Института за пазарна икономика (ИПИ).

По думите му това е система, в която над 90% отиват за възнаграждения и бонуси, и ще бъде много трудно тя да бъде реформирана.

„2015 г. бюджетът на съдебната власт е под 600 млн. лева. През 2025 г. той е 1.3 млрд. лева", добави още Брегов. Определи това като „батак с материали на клиента".

За членовете на Висшия съдебен съвет, които получават около 200 хил. лева годишно от заплати и бонуси пък няма обективен критерий за оценка на работата им.

„По разходи за прокурори сме двойно над средното за Европа. По разходи за администрация на прокуратурата сме три пъти над средното за Европа. Разходите за съдилищата пак са по-високи", добави той.

Брегов поясни, че увеличаването на разходите всяка година, заложено в Закона за съдебната власт, не почива на никакви цели.

„Големият въпрос е трябва ли да имаме 1500 прокурори и 2200 съдии. Абсолютно раздут щат. Още по-раздут е щатът за администрация на прокуратурата и администрация на административните органи в правосъдието, които нямат основни правосъдни функции", каза Брегов.

В същото време България е между Сенегал и Косово от удовлетвореност от работата на съдебната система, а по разходи е първа.

Брегов заяви, че проблемът може да бъде решен от Народното събрание.

Други от От страната и света

Огнище на антракс във ферма с биволи в село Черногор

Огнище на антракс е установено във ферма с 28 бивола в силистренското село Черногор, съобщиха от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Наличието на заболяването е лабораторно

Румен Радев за Априлското въстание: Благодарение на подвига и саможертвата им днес имаме държава

"Потушаването му и хилядите жертви пораждат вълна от съпричастност в християнския свят. В Русия съдбата на православния български народ се превръща в център на политическите страсти"

Потвърдиха случай на антракс във ферма с биволи в силистренското село Черногор

Огнище на антракс е установено във ферма с 28 бивола в силистренското село Черногор, съобщиха от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Наличието на заболяването е лабораторно

Почина фотожурналистът Георги Георгиев - Джони

Почина Георги Георгиев - Джони – единственият фотожурналист, дигитализирал над 50 хиляди свои документални снимки, илюстриращи едни от знаковите събития от началото на демократичните промени у нас

Катастрофа с патрулка на столичния бул. "Александър Малинов"

Катастрофа е станала на столичния бул. "Александър Малинов", съобщиха очевидци в социалните мрежи.  При инцидента има ударена полицейска кола и друг лек автомобил

>