Изложби, концерти и анимация в Нощта на музеите във Велико Търново

13.05.2025 18:19 Дима Максимова
Художествената галерия "Борис Денев" ще е една от локациите за Нощта на музеите

Осем музеи и галерии във Велико Търново отварят врати за европейската инициатива „Нощ на музеите и галериите" 2025.

Посетителите ще могат да разгледат постоянните експозиции, изложби в разнообразни жанрове на изкуството, а също и да се включат в специални събития - концерти, работилници и анимации.

В съботната вечер на 17 май от 17:00 до 23:30 за безплатни посещения отварят врати Художествена галерия "Борис Денев", музеите "Възраждане и Учредително събрание" и "Сарафкина къща", Мултимедиен посетителски център "Царевград Търнов".

За първи път към инициативата в Старата столица се присъединяват Хан "Хаджи Николи", галерия "Наратива", Изложбени зали "Рафаил Михайлов" и Факултетът по изобразителни изкуства на Великотърновския университет "Св.св. Кирил и Методий".

Европейската Нощ на музеите и галериите се организирана за първи път през 2005 г. от френското Министерство на културата. Инициативата е най-значимата общоевропейска музейна изява – в нея се включват над 4000 музеи и галерии от 40 европейски държави.

От 2007 г. събитието се провежда и във Велико Търново с участието на Регионалния исторически музей.

„Нощ на музеите и галериите" 2025 се организира от ХГ "Борис Денев", РИМ-Велико Търново, Хан "Хаджи Николи", Факултет ИИ на ВТУ "Св.св. Кирил и Методий" и галерия "Наратива", с подкрепата на Община Велико Търново.

Допълнителна информация, заедно с интерактивна карта с всички локации и програмата със събития във всеки един музей и галерия са публикувани в сайта на Община Велико Търново, на следния адрес:

https://www.veliko-tarnovo.bg/bg/evropeyska-nosht-na-muzeite-i-galeriite

Други от От страната и света

Православен календар за 3 януари

Св. прор. Малахия. Св. мчк Гордий Св. Малахия е един от 12-те малки пророци. Предсказал идването на св. Йоан Предтеча, който ще приготви двойното пришествие на Христа

Само в "24 часа" на 3 януари: 2026 г.: ядем не от глад, а за да останем млади и здрави - съботен очерк

Само в "24 часа" на 3 януари четете: 2026 г.: ядем не от глад, а за да останем млади и здрави - съботен очерк Мръсните тайни на БГ историята: Как Ботев единствен мина Дунава

Тръмп: Крия с грим синини по ръцете си - пия много аспирин

Лекарят му твърди, че е в отлично здраве, но служители го издадоха, че не чува добре Американският президент Доналд Тръмп призна, че приема почти два пъти над позволената от лекарите доза аспирин

Кукери гониха злите сили пред Царевец

Кукери наричаха за здрава, чиста и благодатна година във Велико Търново! Пред Царевец те изпълниха характерните за Сурва древни и мистични обреди за прогонване на злото

НАП установи неправомерно увеличение на цената на билет в градския транспорт в Бургас

Установено е икономически необосновано увеличение на цената на билета на фирма за обезпечаване на линиите на градския транспорт в Бургас. Това съобщиха от Националната агенция по приходите (НАП) в

>