29 чужди лидери пристигат в Москва на 9 май, военни от Китай ще участват в парада

06.05.2025 18:38
Кремъл Снимка: Pixabay

Очаква се 29 чуждестранни лидери да посетят Москва за празненствата по повод годишнината от победата над нацистка Германия, а военни от Китай и още 12 държави ще участват в планирания военен парад, предаде Франс прес, като цитира съветника на руския президент Владимир Путин по външната политика Юрий Ушаков, пише БТА.

По-рано днес Киев заяви, че ще смята всякакво участие на чуждестранни военни в парада като "подкрепа за страната агресор".

Вдругиден президентите на Китай и Русия, Си Цзинпин и Владимир Путин, ще обсъдят конфликта в Украйна и руско-американските отношения, добави Ушаков.

На военния парад са поканени ръководителите на над 150 акредитирани в Русия дипломатически представителства, както и министрите на отбраната на редица страни. "Очакваме, че 34 страни ще изпратят представители на своите министерства на отбраната", подчерта помощникът на Путин, цитиран от ТАСС. Според него на най-високо равнище ще бъдат представени Азербайджан, Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан, Босна и Херцеговина, Бразилия, Буркина Фасо, Венецуела, Виетнам, Гвинея Бисау, Египет, Зимбабве, Китай, Конго, Куба, Лаос, Монголия, Мианма, Палестина, Сърбия, Словакия, Екваториална Гвинея, Етиопия.

Ушаков добави, че условията за решаване на украинския конфликт, които Путин съобщи на среща с ръководството на външното министерство през юни 2024 г., са били обсъдени със специалния пратеник на президента на САЩ Доналд Тръмп Стивън Уиткоф.

Други от От страната и света

600 млади бургазлии влязоха в новата Детска болница и откриха колко е различна

Близо 600 деца и ученици – от 8 до 18-годишни гостуваха на Детската болница на Бургас „Света Анастасия", за да открият колко е различна, в сравнение с останалите лечебни заведения

“24 часа” влияе на събитията и преобръща съдби

Вестникът често успява да превърне проблемите в решения и да създава механизми, които правят живота по-справедлив Преди 25 г. медията помогна за първия телефонен разговор между външния

Митничари задържаха над един милион недекларирани турски лири на "Капитан Андреево"

Недекларирани 1,040 милиона турски лири задържаха митническите служители на граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево" при проверка на автобус, влизащ в страната от Турция

Оставиха в ареста украинец за убийство на мъж във Варна

Варненският апелативен съд отхвърли жалба на украински гражданин срещу определение на Окръжния съд в града, с което е било отказано изменение на мярката му за неотклонение

Стокообменът между Турция и България достига рекордните 9 млрд. евро

През 2025 г. двустранният стокообмен между Турция и България достига рекордните почти 9 млрд. евро. Това е ръст от над 18% спрямо предходната година, а страната е сред водещите пазари за българския

>