До 33 градуса през месец май

30.04.2025 15:57
Термометър СНИМКА: Pixabay

Най-ниските температури през май в страната ще са между 2 и 7 градуса Целзий, в отделни дни през първата половина от месеца (засега най-вероятно между 11 и 13 май) на отделни места са възможни слани. Най-високите температури през месеца ще са между 28 и 33 градуса, съобщи за БТА Марияна Попова - синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

Тя представи прогнозата за май на отдела "Метеорологични прогнози" в НИМХ. 

Средната месечна температура ще е около нормата, както и валежите ще са около нормата за май

Тази година през май се очаква средната месечна температура да бъде около нормата, която в по-голямата част от страната е между 16 и 19 градуса, по Черноморието и във високите полета - 15-16 градуса, в планините - от 2-5 градуса по високите части над 2000 метра, до 12-14 градуса в по-ниските места.

В по-голямата част от страната средно месечната сума на валежите ще бъде около нормата.

Месечната норма на валежите е между 50 и 70 литра на квадратен метър, по Черноморието и долината на река Струма - между 30 и 50 литра на квадратен метър, в планинските и припланинските райони - от 70 до 140 литра на квадратен метър.

Май ще започне със студено време за периода, но в средата на първото десетдневие температурите ще са по-високи от обичайните 

Месецът ще започне със сравнително студено за периода време, но температурите ще се повишат и около средата на първото десетдневие те ще са по-високи от обичайните, след което слабо ще се понижат и ще станат близки до климатичните норми. 

Времето ще е променливо, ще има условия и за краткотрайни валежи, и гръмотевици. В отделни дни, с по-голяма вероятност през втората половина на периода, на места явленията ще са интензивни, а валежите - значителни.

Относително по-малко ще са валежите около 3-5 май и към края на десетдневието.

През второто и третото десетдневие сутрин ще е слънчево, а в следобедните часове са възможни и краткотрайни валежи

През второто десетдневие на май атмосферата отново ще бъде нестабилна. Сутрин ще преобладава слънчево време, след обяд - ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, и ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици и с временно усилване на вятъра. Възможни са и градушки. Температурите ще са близки до обичайните.

През първата половина от третото десетдневие тенденцията е да се запази неустойчивостта на атмосферата и променливото време, с валежи, а температурите ще са близки до обичайните.

Към края на месеца по-голяма е вероятността валежите да са малко, температурите да се повишават и да са по-високи от обичайните, информира синоптикът от НИМХ Марияна Попова.

 

Други от От страната и света

Висш генерал от НАТО: Европа ще се справи и с по-малко US войски

Намаляването на американските войски в Европа няма да затрудни отбраната на континента. Това заяви върховният командващ на НАТО в Европа генерал Алексус Гринкевич

Кметове вдигнаха къщички за гръцките фермери на Промахон, явно ще останат дълго

Кметове на населени места от района на Серес подкрепиха протестиращите гръцки земеделци, които трети ден са с над 500 трактора, камиони и други селскостопански машини на граничния преход

АПС: Въпросът не е дали, а кога правителството ще падне

И депутатите от Алианса за права и свободи на Ахмед Доган са се подписали под вота на недоверие на ПП-ДБ. "Очакваме, че ще успее, защото са достатъчни основанията за това"

Защитата на Благомир Коцев оспорва паричната гаранция от 200 хил. лева

Защитата на освободения под парична гаранция от 200 хиляди лева, събрани чрез дарения, кмет на Варна Благомир Коцев оспорва санкцията. Варненски окръжен съд информира в петък сутрин

23 грама амфетамин са открити у млад мъж от Монтана

23 грама амфетамин са открити у млад мъж от Монтана, съобщават от полицията. На 4.12.2025 г. в сектор „Противодействие на криминалната престъпност" при ОДМВР-Монтана е получен сигнал, че 27 г

>