Изяжте слона - ключов принцип за професионален успех

07.05.2025 05:30 Димитрана Александрова

Също като огромното животно много работа или голяма задача плашат. Разфасовайте и глътайте на порции

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Пролет, слънце, птички пеят, носи се мирис на цветя, а на вас ви чернее пред очите - толкова много работа ви чака днес, че направо не знаете откъде да я подхванете.

Е, щом не знаете, грешка сте допуснали още вчера. Според специалистите по управление на времето
сутрешното чудене с какво да започнете е противопоказно на продуктивността и ефективността.

Когато имате много неща да вършите, сякаш трябва да изядете слон. А как се яде слон? Не можете да го погълнете наведнъж, много е голям. Налага се да го разфасовате.

Затова още в края на предния работен ден си направете план, сиреч подредете си задачите. () Ползата е двойна - организирате си деня, организирате си и съзнанието, вследствие на което сте по-спокойни и по-добре си почивате. Иначе ви тормози тревожност, че "направо не знаете откъде да я подхванете" огромната работа.

Много сте паметливи, но списъка със задачите не го подреждайте само в главата си. Напишете го. Списъкът е карта, която няма да ви позволи да се отклоните от пътя. Той още през първия ден ще увеличи с 25% продуктивността ви. Обратното - "ако разчитаме само на паметта си, никога няма да разберем за какво изразходваме времето си", твърди Питър Дракър, един от най-именитите теоретици по управление.

И още нещо полезно има в списъка - в него можете да задрасквате изпълнените задачи. Това е
хитър съвет, защото действа положително на психиката - носи удовлетворение и зарежда с енергия.

Майсторлъкът е да как да подредите задачите. Трябва да ги класифицирате и после да ги класирате, като целта е да вършите приоритетно онова, което ще донесе най-добър резултат и от което ще имате най-голяма полза.

Може да използвате метода АБВГД - давате на всяка задача определение. Задача А е най-важната и с най-сериозни последици в случай на неизпълнение. Ако имате няколко такива, още ги оценете и нека най-важната да бъде А1.

Решаващо за успеха е да не се захващате със задача Б, докато не изпълните задача А, със задача В, докато не изпълните Б и т.н. С буквата Д отбелязвайте най-несъществените задачи, които не влияят на нищо и могат дори да отпаднат от списъка.

Сложността е, че като си съставяте списъка, трябва да отчетете не само важността на задачите, а и срочността им. Защото във всяка работа все се намира нещо, което няма да донесе супер полза, но трябва да се свърши, и то без отлагане.

Спешните задачи обикновено са ясно забележими и крещят за внимание. Важни задачи обаче са тези, които допринасят за постигането на целите.

За да не се подвеждате, разпределете всичките си задачи в 4 групи едновременно по двата признака: срочни и важни; важни, но не-срочни; срочни, но не-важни; не-срочни и не-важни. Тази класификция е т.нар. матрица на Стивън Кови, автор на книгата "Седемте навика на високоефективните хора". ()

Първите два квадрата в матрицата заслужават цялото ви внимание, когато правите списъка за деня.

Първостепенни задачи са тези, които са едновременно срочни и важни. Ясно е, че те са начело.

Във втория квадрат са важните, но не-срочни ангажименти. Може да ги отложите, но те са в състояние да окажат влияние върху успеха ви в по-далечен план.

И точно тук има голям риск да се обърквате, като все не ги слагате достатъчно напред в списъка. Може да имате оправдание, ако попадащите в първия квадрат са толкова много, че не остава и секунда време за друго. Но според Стивън Кови някои хора прекарват по-голямата част от времето си в спешния, но маловажен квадрат три. Занимават се със спешни неща, приемайки ги и за важни.

Срочните, но не-важни задачи слабо се отразяват на успеха ви. Затова не ги слагайте напред в списъка. Дайте приоритет на задачите от втория квадрат и планирайте време за тях. Имайте предвид и че тези задачи могат да се превръщат в срочни и важни, ако постоянно ги избутвате назад. Точно тогава се получава претоварване. Или лош резултат, или направо провал.

Специалистите по управление на времето имат отговор какво да правите със задачите, които попадат в третия квадрат - спешни и не-важни, и в четвъртия - не-срочни и не-важни. Научете се да казвате "не" на хора, които ви губят безполезно време. Научете се да казвате "не" и на себе си, ако сами си го губите с нещо, което не си заслужава.

Впрочем ако можете да поберете в графика си някоя задача от третия квадрат, сложете я. Често се случва извънпланово да връхлитат срочни и важни задачи. Тогава махате неважната задача и имате време за "пожара".

Теориите за управление на времето звучат отлично, но има още нещо, което влияе - вашето емоционално отношение към задачите.

Класифицирали сте ги обективно. Класирали сте ги също обективно и е кристално ясно кое трябва да бъде първо, второ и т.н. Само че се намесва изкушението да избутате назад в списъка задача, която е и спешна, и важна, ама неприятна. Или друга, която е голяма и ви плаши с мащаба си.

По принцип не е правилно да делите ангажиментите според чувствата и според (не)удоволствието, което ще ви доставят, но е човешко.

Специалистите по управление на времето съветват с неприятната задача да приложите ключовия принцип за продуктивност и ефективност "Изяжте жабата". Иначе казано, свършете най-неприятната задача. Ако я отложите, мисълта за нея ще ви напряга. Така си вредите двойно - хем рискувате да не я изпълните качествено и в срок, като я избутате назад, хем мисълта, че ви предстои нещо гадно, пречи на ефективността ви в онова, с което сте се заели. Затова просто изяжте жабата, препоръчва бизнес консултантът Брайън Трейси.

С голямата задача постъпете по подобен начин - сложете я в дневния списък там, където й е мястото по важност и просто изяжте слона. Разфасовайте го - разделете голямата задача на по-малки и планирайте време за изпълнението на всяка от тях. Непременно предвидете с какво ще се награждавате, като я отметнете - това действа мотивиращо да продължите.

При планирането на много голяма и сложна задача помага и нещо от ботаниката - дървото на решенията. Стволът е ключовата задача, а подзадачите, които водят към изпълнението й, са клоните. Продължете разклоняването, докато начинът за изпълнение на ключовата задача ви се изясни напълно. И предвидете време за тях в дневния план.

Дали всичко това е не управление на времето, а губене на време? Ами, не е губене. Според експертите 10% от времето, изразходвано за планиране на задача, ще икономиса 90% от времето за нейното разрешаване.

Същото важи и за плана, който трябва да си направите още предишния ден за следващия. 15-20 минути ще ви спестят суматоха с какво да започнете на сутринта и ще ви осигурят спокоен сън през нощта.

Какво е прокрастинация и как да се борите с нея четете утре.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

„Всъщност", "просто" и други снизходителни думи, с които неволно отблъсквате

В кое десетилетие от живота е най-лесно да станете това, което искате

Какво да забравите, като завършите университет

Лоши навици, които може неусетно да си носите заради родителите даже на работа

Наръчник да се справяте с колега, който има синдрома на Питър Пан

7 лесни начини да повредите реномето си на делова среща

Как да използвате огледалните неврони и да помагате на харизмата си

Най-ефективните християнски божи заповеди за успех в кариерата

Стратегия да изкорените професионален навик, който не ви върши работа

11 стъпки по-бързо да усвоявате ново професионално умение

Техники да взимате правилни решения

Други от От страната и света

Спокойни стокови пазари и стабилни цени на зърното през седмицата

Глобалните стокови пазари отново останаха сравнително спокойни през изминалата седмица. Чувствителни промени в цените на основните борсови стоки и тази седмица не се наблюдаваха

Атанас Атанасов: Провокаторите бяха там, за да опорочат протеста

Бях на протеста до 22 часа. Аз не отидох до централата на ДПС. Причината е, че очаквах да се случат тези провокации. Видях провокаторите още на площада

53 пожара са потушени в страната за денонощие

За изминалото денонощие са потушени общо 53 пожара в страната, а екипите на пожарната се се отзовали на 99 сигнала за произшествия, съобщава на сайта си Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита

На 1 евро губите по 10 ст. Чейндж бюрата работят на ръба на закона за последна печалба преди 1 януари

Тази "такса" обаче не плаши хората, които не могат да си декларират левовете в банка С обменни курсове на ръба на закона чейндж бюрата опитват да реализират последни големи печалби преди влизането на

Слаби геомагнитни бури ни очакват на 7 и 8 декември

На 7 и 8 декември предстоят геомагнитни бури от най-ниските степени – Кр 5/G1. За това съобщават от Националната администрация по океаните и атмосферата на САЩ (НАОА) и Лабораторията по слънчева

>