Черен фолксваген с шофьор откарал убиеца на Нотариуса след разстрела

29.04.2025 10:14 Димитър Мартинов
Мартин Божанов - Нотариуса

Камера заснела и покушението, но няма улики за стрелеца и колата

Шофьор в черен фолксваген е откарал убиеца на Мартин Божанов-Нотариуса минути след разстрела в столичния кв. “Горна баня” на 31 януари м.г., научи “24 часа”. Той е бил заснет от камера да качва мъжа на ул. “Акад. Михаил Маджаров” в квартала, но лицето му не е ясно, а номерът на колата не попада в кадър.

Камера е уловила и самото убийство. То станало около 18,40 ч. Нотариуса слизал от колата си. Тогава убиецът го застрелял в главата. Според данните той е бил зад оградата на затворения комплекс откъм реката. За прикритие ползвал дерето. Бързал да избяга, защото на мястото оставил гилза калибър 9х19 мм. Камера го заснела да тича, облечен в черни дрехи и с шапка. Бягал през горичката, а след това е сниман и как се качва във фолксвагена. Уликите не са достатъчни за идентифицирането на убиеца или помагача му.

През това време Божанов лежал мъртъв. Сигналът за убийството е подаден от съпругата му 50 минути след разстрела. Смята се, че през това време телефоните му са били изтрити - в тях нямало нищо.

Мартин Божанов-Нотариуса е известен в средите на магистратите като имотен измамник. Прякорът идва от работата му с нотариус Слави Крашевски - разследван и осъждан за имотни измами. Ролята му на лобист в съдебната система беше осветена от филм на Антикорупционния фонд през 2021 г., когато беше записан със скрита камера как иска 100 хил. евро от Ивайла Бакалова, за да бъде пуснат мъжът ѝ от ареста.

След убийството му стана ясно, че е собственик на таен клуб за магистрати - SS club на ул. “22 септември” в кв. “Гео Милев”, близо до вече закритата Специализирана прокуратура. В клуба се е влизало само с членски карти. Според една от версиите името на клуба SS се разшифрова като “съдебни съмишленици” или “съдебно съдействие”. Други обръщат внимание на това, че първите букви съвпадат със “специализиран съд”, а на латиница името е като на военизираните шпицкоманди на Хитлер.

Преди да бъде убит, Божанов бе разследван както като член на банда за влияние в съдебната система, така и за заплахи срещу поне двама съдии - Цветко Лазаров и Владислава Цариградска. През 2020 г. те казаха пред Висшия съдебен съвет, че са били заплашвани от него във връзка с разглеждани от тях дела. Съветът уведоми за случая лично тогавашния главен прокурор Иван Гешев, но реакция на прокуратурата не последва.

Впоследствие се оказа, че по делото за влияние Божанов е щял да бъде обвинен за участие в престъпна група за измами и заплахи към магистрати, но убийството му изпреварило хода на събитията. И до днес не е известно останалите от бандата да са обвинени и предадени на съд.

Дори бившият главен прокурор Иван Гешев беше подозиран, че е бил част от близките на Нотариуса. Заради съмнения за контакти с Божанов цялото ръководство на Софийската районна прокуратура начело с шефката Невена Зартова подаде оставка.

Наскоро пък се заговори, че открит в колата на бургазлията Антон Иванов пистолет е оръжието но убийството на Нотариуса. Полицаят Димитър Николов, арестувал мъжа, посочи, че бил пратен с инструкции да задържи мъжа и къде точно да търси незаконно оръжие. Версията, че това е пистолетът, убил Нотариуса, обаче дори не е проверявана. Причината - оръжието е “Макаров”, а те са с калибър 9х18РМ мм, а не 9х19.

Други от От страната и света

Сайтът с видеа от гинекологичен кабинет в София не е български и се плащало с криптовалута

Сайтът, на който са се качвали видеата, заснети в гинекологичен кабинет в София, не е български и е бил с платен достъп, като се е плащало с криптовалута

И Детелин с порно клиповете с изтезания на животни остава под стража

Съдът  в Свищов определи "задържане под стража" и за Детелин Аврамов, който заедно с жена си Анита,  измъчвал животни, заснемал зверствата и продавал клиповете в затворени канали в Телеграм

Почина бай Иван - дългогодишният гледач на слонове в Зоологическата градина в София

Почина дългогодишният гледач на слонове в Зоологическата градина в София Иван Иванов- бай Иван. Ето какво пишат от зоопарка: "С голяма тъга съобщаваме

Хванаха фалшива стотачка евро на бензиностанция в Добрич

„С фалшива банкнота от 100 евро гражданин се е опитал да плати на бензиностанция в Добрич. Нарушителят не е установен", съобщи директорът на Областната дирекция на МВР – Добрич

Съдът остави в ареста Анита от Свищов, убивала садистично животни в порно клипове

Районният съд в Свищов наложи мярка задържане под стража на 53 годишната Анита Вачкова, която заедно с мъжа си Детелин садистично измъчвали животни, заснемали зверствата и продавали клиповете в

>