Хората пътуват: 10,9 млн. души са летели от и до България, през 2024 г.

16.04.2025 19:00 Марияна Бойкова
Асоциацията на българските авиокомпании представи анализа си за развитието на бизнеса през 2024 г.

В световен мащаб авиацията надмина предковидната 2019 г. и ясно показа, че хората искат да пътуват

10 905 281 пътници са летели от и до четирите международни летища на България - София, Варна, Бургас и Пловдив. Това е 95 на сто от нивото през предковидната  2019 г., когато са били 11 474 051 души. Ръстът спрямо 2023 г. е 3,7 на сто.  Това показва анализът на Асоциацията на българските авиокомпании, представена на годишната среща от председателя й Светослав Станулов и главният секретар Йовко Йоцев.

Годината беше добра, коментира Станулов.

С редовни полети са летели 9 445 303 души, или 87% от пътниците по международни линии. По този показател вече са надминати нивата от 2019 г. с 4,6 на сто, когато те са били малко над 9 млн.

Има срив при чартърите, през 2024 г. те са 60 на сто от нивото на 2019 г., или с нередовни полети са летели 1 459 978 души. Спадът се обяснява с ръста на нискотарифните авиокомпании и с самостоятелното пътуване на туристите.

Продължава тенденцията самолетите на българските авиокомпании

да работят на летища извън България, 85% от машините са на тъй наречения мокър лизинг

(самолетът и екипажът летят за други авиокомпании). Те са се позиционирали в Германия, Белгия, Португалия, Гърция, Турция, Албания, Косово, Сърбия и други. Този експорт на авиационни услуги осигурява икономическа стабилност на авиокомпаниите, сочи анализът.

В България активно действащите авиокомпании с валиден оперативен лиценз са 12. През 2024 г. те са оперирали с 80 самолета, от които 59 пътнически и 21 карго. 

Страната ни се утвърди като важен европейски център за техническо обслужване на самолетите. София се нарежда на 9-то място в света по капацитет на базите за техническо обслужване, по данни на Ch-aviation. Предстои изграждане на нови хангарни места в София и Бургас. Водещи са компаниите "Луфтханза Техник", "Аеротехник", "Юропиън Еър Чартър", "Глоубъл Мейнтенънс" ии "Плейн тех" в София и "Електра" във Варна. Капацитетът за обслужване на самолети е четири пъти над необходимостта на българския флот.

Нещо подобно е и с обучението на пилотите. 4 симулатора има в центровете за обучение и те надхвърлят 3 пъти нуждата от тренировки на пилотите ни. Затова пък се приемат чужденци. 

В световен мащаб авиацията надмина предковидната 2019 г. и ясно показа, че хората искат да пътуват.

С 30 000 самолета през 2024 г. са превозени почти 5 млрд. пътници, което е увеличение спрямо 2023 г. с 10,2 на сто. В момента има недостиг в света на 4500 търговски самолета.

В Европа полетите са били 6,7 млн., с 5,8 на сто повече от 2023-а, но остават под нивото на 2019 г.
Прогнозата на "Евроконтрол" е, че през следващите 25 г., до 2050-та, ще има увеличение на полетите между 1 и 2,4% годишно, очакванията са, че трафикът ще е 15,4 млн. полета, тоест - над два пъти сравнено с 2024 г.

Основният растеж е между Азия и Европа. По данни на българското държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" трафикът над България се е увеличил два пъти спрямо десет години по-рано (2014 г.). А за 2024 г., спрямо предковидната 2019-а ръстът е 20 на сто. РВД обслужи през миналата година над 1 млн. прелитащи самолета, тъй като страната ни е на трасето Европа-Азия.

Все още най-голям пазарен дял в Европа имат класическите авиокомпании - 36%, следвани от лоу кост - 34 на сто.



Други от От страната и света

Глобиха най-оборудвания водач на тротинетка, карал по тъмно

Даниел Стефанов от Плевен призова депутатите от ефира на Нова тв да поправят Закона за движение по пътищата, според който не може да се кара тротинетка по тъмно

Трима са задържаните за обира в столичния квартал "Красно село"

Трима души са задържани за вчерашния обир на търговски обект в столичния квартал "Красно село", съобщиха пред БТА от пресцентъра на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР)

Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари

Изплащането на пенсиите през януари 2026 г. чрез пощенските станции ще започне на 7 януари (сряда) и ще завърши на 20 януари (вторник). Преводите на сумите за януарските пенсии по сметките на

Трима са загинали, 19 са ранени при 16 катастрофи в страната през изминалото денонощие

Трима души са загинали, а 19 са ранени при 16 катастрофи в страната през изминалото денонощие, съобщиха от Министерството на вътрешните работи (МВР). В София са регистрирани 22 леки произшествия и

30 хиляди изоставени гробни места - ще се дадат за погребения, правят 14 нови урнови стени

Очаква се това да се установи след дигитализация на гробищните паркове в София   Проверяват сред тези с такса за 15 г., които са неподдържани и без паметник, но първо ще търсят наследници

>