Фирма изхвърли опаковки за козметични продукти край Варна, заловиха ги по етикетите

02.04.2025 12:02 Надежда Алексиева
Снимка: Пресцентър на община Варна.

Община Варна е задължила фирма да почисти района, в който изхвърлила производствени отпадъци край варненското с. Каменар.

По време на регулярния си обход за ревизия на строителните дейности на ул. „Прилеп" и след подаден граждански сигнал, кметът Благомир Коцев лично инспектира мястото на изхвърлените индустриални боклуци на стария път за с. Орешак, съобщават от пресцентъра на администрацията.

При огледа е установено, че отпадъкът представлява големи количества дефектни и бракувани опаковки за козметични продукти.

По нареждане на кмета Коцев нарушителите са установени, като за целта е използвана информацията, поместена на етикетите на изхвърлените боклуци.

Община Варна е изпратила официално писмо, с което по силата на Закона за управление на отпадъците задължава фирмата - нарушител да почисти изхвърлените опаковки в рамките на 24 часа.

В писмото се посочва още, че след почистването, нарушителите са длъжни да предоставят официална документация, с която да удостоверят, че отпадъкът е предаден на лицензирана сметопочистваща фирма, притежаваща разрешително за транспорт на производствен отпадък.

Днес районът вече е почистен, съобщиха от дирекция „Управление на сигурността и контрол по обществения ред".

За извършеното нарушение в нормативната уредба са предвидени санкции за юридически лица в размер от 1400 до 4000 лв., коментира по случая заместник-кметът с ресор екология Илия Коев.

Други от От страната и света

Условни присъди за трима непалци, опитали да незаконно да напуснат страната ни

Трима гражданин на Непал се признаха за виновни пред Районен съд – Кюстендил в това, че на 8 март 2026 г., в землището но село Гюешево, обл.Кюстендил, на около 300 метра северно от 96-а гранична

До ОАЕ били осъществени 6 полета, организирани от правителството и 5 на частни компании

До Обединените арабски емирства (ОАЕ) бяха осъществени общо шест полета, организирани от правителството, и пет полета на частни компании. Това съобщи Ирена Димитрова

Министър Янкулов: Напълно неясно е защо, след като е имало обосновано предположение за корупция Теодора Георгиева не е обвиняема

Остава изключително притеснително впечатление, че подобен тип наказателни производства се използват за други цели, като например злепоставяне, сплашване, дискредитиране

Йордан Върбанов става генерален директор на НКЖИ до провеждане на конкурс

Служебният министър на транспорта и съобщенията Корман Исмаилов прие депозираната оставка на генералния директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) Александър Вецков

Трайчо Трайков: Турция е готова да обсъдим промени по договора с "Боташ"

"Разговаряхме с турския ми колега, който прие поканата да дойде в София. Междувременно ние ще разгледаме подробно в нашето министерство къде виждаме възможности да бъде оптимизиран този договорът с

>