Сдружение „Книгини" започва нова инициатива във Враца

31.03.2025 12:38 Валери Ведов
Сдружение „Книгини" Снимка: Валери Ведов
Сдружение „Книгини" Снимка: Валери Ведов

В своята кафе книжарница във Враца сдружение „Книгини" стана домакин на първото събитие, посветено на приемствеността, връзката с корена и писателите от Северозапада Началото на поредицата тематични срещи бе поставено от Гергана Христова-Веселинова, автор на сборниците с разкази „Близо до сърцето", „Неродена мома" и „На върха на пръстите"

Сътрудничеството на сдружение „Книгини" с писатели от Враца и Северозападна България датира от 2019 г. със създаването на първото българско село на книгата в Челопек. То се разгръща и намира израз в споделянето на изконни български добродетели.

Гергана Христова-Веселинова разказа пред посетителите за своите три книги, за това, което я вдъхновява и любовта ѝ към земята, семейството, хората. Тя сподели с присъстващите пътя от идеята за книга, до сбъднатата мечта да държи такава в ръцете си.

В топлата и уютна атмосфера на кафе-книжарницата бяха засегнати теми като доброто, ценностите, истинското. Присъстващите се потопиха в атмосферата на отминали времена и духовния свят на Гергана. Авторката изложи своето виждане за силата на думите, богатството на българския език и на неговите диалекти. Акцент бе поставен на проявата на добро, даряването и протегнатата ръка. Първата от многото предстоящи срещи в кафе-книжарницата с автори от Враца и района, съчетаващи в себе си любовта към ближния и продължаване делото на хората преди нас оставили следа.

Сред присъстващите на събитието бяха членове на Конфедерацията на българските писатели във Враца, общественици, близки и приятели на Гергана. Всички те се обединиха около благотворителната кауза на сдружение „Книгини".

Други от От страната и света

"Титан" ще продължи да чисти 6 района в София, но за 209 лв. на тон за сметосъбиране

Васил Терзиев: Осигурихме сметосъбирането и снегопочистването в тях до провеждане на нов конкурс. Единственото важно е софиянци да получат добра услуга на добра цена Столична община подписа

Токът за бизнеса утре поевтинява с 15 процента

При средна цена от 215,63 лева (без ДДС) за мегаватчас e търгувана днес електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) в пазарен сегмент "Ден напред"

Арестуваха мъж, разпространявал порно с деца в София

Задържаха мъж за разпространение на порнографски с деца материали в София, съобщиха на брифинг на СДВР. "IP адрес в интернет се използва за споделяне на файлове с порнографско съдържание

Задържаха 121 ролки коркофан с логото на защитена марка край Видин

Задържаха 121 ролки с коркофан – филтърна хартия за цигари, носещи логото на защитена търговска марка при проверка в района на Видин, съобщиха от Агенция "Митници"

Автомобил блъсна две жени в Самоков, едната е с опасност за живота

Две възрастни жени са в болница, след като са блъснати от автомобил в Самоков, съобщиха от Областната дирекция на МВР – София. Инцидентът е станал около 15:15 часа вчера на паркинг в района на

>