Протест край Рудозем заради все още затворения граничен пункт към Гърция (Снимки)

23.03.2025 11:00 Валентин Хаджиев
Протестът се проведе в българския участък на бъдещия международен път.

Жители на рудоземски села излязоха на протест в зоната на неработещия граничен контролно-пропускателен пункт "Рудозем – Ксанти". Те настояват да получат отговори от властите в България и Гърция кога ще бъде отворено трансграничното трасе.

Хората недоволстват от новите преграждения, спиращи дори пешеходния маршрут към гръцка територия.

От гръцка страна на готовия път са поставени метални огради, а информационни табели само на гръцки език обясняват, че зоната е строителен обект. Пътният участък от границата до най-близкото село на юг – Димарио, видимо е завършен, поставени са мантинели и маркировка. Съседите са преградили със земна маса и горски път, който няма досег с асфалтирания, но се използваше от пограничните села да преминават границата и да си гостуват след приемането ни в Шенген.

"Тези ограничения създават настроения, че сме втора ръка европейци, след като от началото на годината би трябвало да важат правилата на Шенгенското пространство", коментираха протестиращи. Хората издигнаха надписи: "Не сме втора ръка европейци !!!", "Кога?", както и цитати от правилата в шенгенската зона. Хората заявяват, че следващия протест ако няма отговор ще е в София. Настояват за точен и ясен отговор кога ще се отвори пътя.

Пътят през Рудозем се изгражда съгласно подписана през 1995 г. спогодба за разкриване на три нови гранични пункта между България и Гърция. Фиксиран е в спогодба, подписана година по-късно при управлението на соцправителството на Жан Виденов. След бурни спорове в парламента България се задължи за сметка на откриването на три гранични пункта да осигурява на съседите 30% от годишния отток на река Места до 2026 г. Гърците се възползваха от спогодбата- построиха язовири и използват водата за стопански цели. С огромно закъснение пуснаха два от трите пункта - Илинден и Маказа. Третият край Рудозем обаче се бави вече близо 30 години.

Други от Регион

Вятърът свлече мазилката на блок в Асеновград (Снимки)

Част от фасадата на жилищен блок в Асеновград е откъртена от силния вятър, съобщава местната жителка Силвия Тодорова в една от групите. По думите й сградата се намира на улица "Цар Иван Асен Втори"

Силният вятър в Пазарджишко събори дървета, оградни решетки и външни тела на климатици

Най-засегнати от бедствието са Панагюрище, Пазарджик и Белово, без ток за часове са Оборище и Лесичово Десетки сигнали за паднали дървета и клони заради силния вятър в  област Пазарджик са получени

Гръцките фермери затвориха „Капитан Петко войвода“ край Свиленград и "Илинден"

Трафикът през граничен преход "Илинден" - "Ексохи" и на "Капитан Петко войвода"- "Орменион" е временно преустановен в двете посоки за товарни автомобили поради блокада от гръцките фермери

Отмениха частичното бедствено положение в Гелеменово

Прекратява се частичното бедствено положение в село Гелеменово, съобщиха от община Пазарджик. То беше обявено от кмета Петър Куленски на 25 декември поради разкъсване на дигата на река Телки дере

Генерал-майор Деян Дешков в Карлово: Трябва да помним и разказваме за нашите герои, загинали в Кербала

Кметът д-р Емил Кабаиванов също отдаде почит пред загиналите карловски войници Ние трябва да помним тези наши герои. Да разказваме за начина, по който те носиха службата си, дадоха живота си

>