Политологът Димитър Ганев от "Тренд": Това, че МЕЧ остана без група в НС, е подарък за Радостин Василев - ще вдигне резултата

21.03.2025 19:05
Димитър Ганев

Данните от последното проучване на "Тренд" показват, че има протестен вот, но няма кой да го яхне

Това, че МЕЧ остана без парламентарна група, е подарък за Радостин Василев.Когато политик се обявява срещу статуквото, а срещу него се привиди атака, единственият резултат е покачване на обществената подкрепа за него и партията му. Това заяви политологът Димитър Ганев от "Тренд" в "Още от деня" по БНТ.

Според него покрай казуса с МЕЧ опозицията Е получила възможност да осъществи единен фронт, в който има почти несъбираеми елементи.

Това правителство, особено след влизането на "Величие", няма да бъде твърдият вариант на мнозинство 3+1 заедно с партията на Доган, а ще разчитат на адхок мнозинства. Не изключвам в определени гласувания например за еврозоната да бъдат подкрепяни и от ПП-ДБ, каза Ганев.

Принципът ще е, че който клати лодката, значи работи срещу важен за България приоритет. И понеже конвергентният доклад се очаква през юни, тогава ще има нов наратив, ако това правителство остане, убеден е политологът.

По думите му от последните данни на "Тренд" от проучването по поръчка на "24 часа", публикувани днес, основният извод е, че меденият месец на правителството е приключил. "Започна с прилична подкрепа през януари, през февруари тръгна ерозия, а през март съотношението между неподкрепящи и подкрепящи е 2:1, което е нормално", коментира Ганев. Според данните 30% искат нови избори срещу 46% разчитащи на правителството "Желязков". "Ако обаче имаше политическа алтернатива, искащите нов вот щяха да бъдат много над тези 30%. Но от края на октомври няма съществена промяна в картината. Много ниска е активността, има протестен вот, но няма кой да го яхне, завърши политологът.

Други от От страната и света

ChatGPT е временно недостъпен за редица потребители по света и у нас

Глобален срив в услугите на ЧатДжиПиТи (ChatGPT) предизвика невъзможност на потребителите да взаимодействат с популярния чат бот на ОупънЕйАй (OpenAI)

Почина Красимир Райдовски, който бе шеф на пресслужбата на кабинета на Жан Виденов

Почина бившият разузнавач и шеф на пресслужбата на Министерския съвет в правителството на Жан Виденов Красимир Райдовски. Скръбната вест бе потвърдена от дъщеря му Николета, пише dir.bg

Илияна Йотова: Следващата седмица най-вероятно ще свикам 52-рото Народно събрание

Имам своите варианти, нека изчакаме официалното обявяване на резултатите от изборите и поименното обявяване на новите 240 народни представители. Най-вероятно ще свикам 52-рото Народно събрание

Сергей Игнатов: Българските учители са тези, които палят огъня в сърцата на децата

„Българските учители са тези, които палят огъня в сърцата на децата, а те от своя страна го носят в семействата си". Това каза министърът на образованието и науката проф

3 години условно за съдия, взел подкуп от 5000 лева

3 години условно с 5-годишен изпитателен срок. Тази присъда получи съдия Мирослав Митев от Търговище. Тя е за подкуп от 5000 лева. Случаят започнал през 2023 г

>