Общинари в Истанбул протестират срещу ареста на кмета Имамоглу

19.03.2025 11:11
Троянските младежи ще се срещнат с Екрем Имамоглу, кмет на Истанбул.

Общинските служители от истанбулския район Шишли са са излезли на протест пред сградата на районната община, заради започналата тази сутрин операция на турската полиция, при която бяха арестувани кметът на Истанбул Екрем Имамоглу, кметът на район Шишли Ресул Емрах Шахан, кметът на Бейликдюзю Мехмет Мурат Чалък и други високопоставени лица на опозиционната Народнорепубликанска партия (НРП), съобщава в. “Биргюн”, предаде БТА. 

Протестиращите скандират "Кметът Ресул не е сам!", "Кметът Екрем не е сам!" и "Задържанията, арестите и репресиите не могат да ни уплашат!", отбелязват от "Биргюн". 

По-рано днес от Областната управа (валийството) на Истанбул съобщиха, че се забранява провеждането на всякакъв вид събирания, демонстрации и пресконференции между 19 и 23 март 2025 г.

Главната прокуратура на Истанбул е повдигнала обвинения в „корупция, за взимане на подкупи и сътрудничество с терористи“ срещу кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и още над 100 души. Имамоглу е смятан за най-вероятния кандидат на НРП за президентската надпревара, въпреки че официалното решение за това трябва да бъде взето на 23 март.

Редовните президентски избори в Турция трябва да се проведат през май 2028 г. През последните месеци НРП и други опозиционни партии отправиха призиви за провеждане на предсрочни президентски избори, посочвайки невъзможността на настоящото правителство да се справи с икономическите проблеми и високата инфлация в страната.

На местните избори на 31 март м. г. управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на президента Реджеп Тайип Ердоган за първи път изгуби избори в национален мащаб след идването си на власт през 2002 г., а НРП излезе победител. Партията на Ердоган претърпя поражение и в много от най-големите градове, включително Истанбул и Анкара.  

Други от От страната и света

Проф. Пламен Киров: Няма пречка Андрей Гюров да заеме поста на служебен премиер

Конституционният съд остава да се събере на заседание, да гласува решение за прекратяване мандата на президента въз основа на подадената оставка, това заяви в "Денят започва" по БНТ бившият

Социолози: Има още въпроси, на които Радев трябва да отговори. Смел ход от негова страна

Получихме отговор на въпрос, който очаквахме от много време. С оттеглянето на Румен Радев от президентската институция се спира изборът на служебен кабинет, заяви за Нова телевизия Евелина Славкова

Иво Христов за Радев: Апелът на обществото е ясен още от 2020 г.

Апелът на обществото е ясен още от 20 20г. Така Иво Христов коментира оставката на Радев като президент и заявката му за предстоящите избори. Иво Христов бе началник на кабинета на Румен Радев в

Политологът Слави Василев потвърди участие в проекта на Радев, но не казва дали ще е кандидат-депутат

Политологът Слави Василев потвърди, че ще участва в политическия проект на президента в оставка Румен Радев. Той обаче отказа да признае дали ще участва в депутатските листи на бъдещия проект на

Изненада с еврото - вече се плаща с карта и в малките магазинчета

За да не се занимават с монети, в Пловдив дори обявяват 10% отстъпка, ако не вадиш кеш Собственици на вендинг машини смело закръглят цените, уж за да бъде по-удобно Двойното плащане на стоки и

>