Три месеца без детски помощи за неизвинени отсъствия, а не година (Обзор)

17.03.2025 20:35 Валентин Хаджиев
Учители от Смолян и областта присъстваха на срещата с образователния министър Красимир Вълчев. СНИМКИ: АВТОРЪТ

При неизвинени отсъствия детските помощи вече няма да бъдат спирани за година, а за по-кратък период, може би три месеца.

Намаляването на времето на санкцията за непосещение на детска градина и училище се обсъжда в Министерството на образованието и науката, съобщи в Смолян министър Красимир Вълчев. Той се срещна с учители и служители на Регионалното управление по образование (РУО) в града.

През април 2019 г. се прие промяна в Закона за социалното подпомагане, според която ако в рамките на 1 месец от учебната година са допуснати отсъствия на дете повече от три дни от предучилищна група, или повече от 5 учебни часа за ученик без уважителни причини, семейството ще се лишава от месечни детски надбавки за срок от 1 година.

“Дискутираме сега дали не е прекомерна тази санкция - да се спират помощите за един месец, защото когато се спират за цяла година,

губим тази санкция като инструмент за мотивация да накараме децата да се върнат

Дискутираме какъв да е оптималният период за спиране на помощта - за един месец е малко, за дванадесет месеца е много. Може би ще предложим да се спира за три месеца. Това не е кардинална промяна, а по-разумна”, коментира министър Вълчев. Той обясни, че средствата от спрените помощи за децата се връщат в училищата, за да подпомагат мотивацията.

МОН ще предложи промените в закона най-вероятно през май-юни. Вълчев е по-скоро песимист, че до началото на идната учебна година това ще се случи. Но било много вероятно до края на календарната година да има промяна в закона, ако 51-ото НС функционира.

В момента при направени повече от 5 неизвинени ученикът може да бъде санкциониран със забележка. При повече от 10 - с предупреждение за преместване или преместване в друг клас, а при повече от 15 може да бъде наложена най-строгата санкция - преместване в друго училище. Родителите обаче имат право да извиняват общо 15 дни на децата си по домашни причини.

Пред учителите Красимир Вълчев заяви, че в подготвяните промени в учебния план се предвижда

значително увеличение на часовете по природни науки и математика,

както и с над 20% повече часове по български език и литература в гимназиалния етап. По този начин ще се търсят балансирани решения на изкривявания в образователната система, след като при реформи в учебния план преди 25 г. се е получило “залитане” към чужди езици.

“Сега в гимназиалния етап имаме повече часове по чужди езици, отколкото по математика и природни науки, взети заедно. Повече, отколкото по български език”, коментира Вълчев.

Той посочи, че промяната предвижда малко увеличение на часовете по история, география и икономика, както и по гражданско образование. Повече ще бъде завишението по български език и литература, а най-голямо - по математика и природни науки. Според министъра професиите на бъдещето изискват промяна на парадигмата, тъй като се нуждаят от по-широка основа от знания и умения. 

Министърът заяви, че пред системата на образованието има големи дългосрочни предизвикателства. Едно от тях е демографският срив в отдалечените райони.

Вълчев коментира създалото се напрежение в училищата в Смолян с

поисканата промяна за броя на деца в паралелка заради демографския срив в региона

“Дълго време водихме разговори, намерихме може би най-добрия вариант - ще можем да запазим разнообразието от профили и професии в местната образователна система, защото учениците са по-малко. Ако не намалим пълняемостта, ще има празни паралелки и в крайна сметка пак ще се закрият. И най-вероятно е това да са професионални паралелки”, каза Вълчев.

“Това трябва да се коментира на обществено обсъждане, за да може да се осъществи план-прием с по-малко ученици”, каза шефът на РУО Никола Запрянов, който се надява на резултат до началото на следващата година.

Други от Просветни

Кандидатстудентската кампания в Академията на МВР започна

Кандидатстудентската кампания в Академията на МВР за учебната 2026/2027 година започна, съобщиха от вътрешното ведомство. Желаещите да станат курсанти във висшето училище могат да избират между три

Засега няма да отнемат лиценза на частното училище “Космос” (Обзор)

Засега няма да се отнема лицензът на частното училище “Космос”, където е учил 15-годишният Александър Макулев - една от жертвите по случая “Петрохан - Околчица”

Състезанието "Аз съм българче грамотно" ще се състои във Второ СУ "Акад. Емилиян Станев"

Състезанието „Аз съм българче грамотно" ще се състои във Второ средно училище „Акад. Емилиян Станев" в София, съобщи Теодора Иванова, заместник-директор на училището, предаде БТА

Кметът на Пловдив награди победителите в първото ученическо състезание по изкуствен интелект (Снимки)

Гениалността в математиката и информатиката е изключителна българска черта, каза Костадин Димитров, който има същото образование  Кметът на Пловдив Костадин Димитров връчи медалите на победителите

Министър Игнатов към студентите: Отстоявайте автономията и независимостта си

Отстоявайте автономията и независимостта – както Вашата, така и тази на университетите. С тези думи се обърна министърът на образованието и науката проф

>