Любомир Денов: Слязох до самото дъно на дупката в Царичина, преди да запечатат входа

15.03.2025 15:16 Георги Милков
Любомир Денов, военен журналист

През 2017 г. изисках архива, нямаше нищо, казва военният журналист

- Любо, ти си един от последните хора, влизали в дупката в Царичина, преди да бъде запушена. Какво си спомняш?

- Аз влязох наистина в последния ден, няколко часа преди да запечатат дупката с бетон по заповед на министъра на отбраната. По това време бях журналист във в. “24 часа” и с още няколко колеги от други медии отидохме на мястото.

- На снимките от тогава виждам, че си облечен в специално облекло.

- Да, накараха ни да се облечем в тези костюми за химическа защита, но преди това ни направиха и медицински изследвания. На място имаше лекар, който ни премери пулса и кръвно налягане.

- Защо се налагаше това?

- Защото дълбочината беше голяма, макар че никой не ни караше да стигнем до долу, но въздухът бе малко и можеше да стане беля.

- Ти докъде слезе?

- Аз слязох до самото дъно. Надолу проходът бе укрепен с яки дървени греди, които се виждат на някои от снимките. Това бе направено, за да не се срути изкопът, защото имаше такава опасност. А по тънки тръби долу вкарваха въздух. Когато краката ми опряха дъното, усетих, че не ми стига въздух, долу наистина бе трудно за дишане и тръгнах обратно нагоре. Много исках да видя тази “гладка скала”, за която се говореха легенди, че била като мрамор, остатък от някакъв древен разум и такива фантасмагории. Намерих въпросната скала, но тя беше като шиста, така се бе откъртила при взрива просто, нищо кой знае какво.

- Усети ли нещо по-специално долу?

- Нито усетих някакви енергии, нито гласове съм чувал, нито съм сънувал нещо. Усетих само, че не ми стига въздухът долу. Беше доста прозаично. По-късно започнаха да се разпространяват какви ли не небивалици. През годините легендата се поддържаше най-вече от екстрасенската Елисавета Логинова. Хората - кой чул, кой недочул, си донаждаха всякакви версии. Едни казваха, че щом селото се казва Царичина, това не е случайно и там са закопани съкровищата на цар Самуил. Други прилагаха разни математически способи и изчисления, за да обяснят цялата митология. Логинова, с нейните контакти с извънземен разум, прати нещата в съвсем друга посока. Тя имаше цели тетрадки, изписани на азбука, известна само на нея. Като се видях с нея за интервю, я питам, кажи ми какво пише на тази страница. Тя ми каза и аз си го записах. На другия ден я видях отново и я помолих да ми преведе същата страница, но тя отказа. Явно защото едва ли би могла да ми даде същия превод. За мен това бе пълна мистификация.

- А как въобще е дадена заповедта за тази операция?

- Заповедта я дава шефът на Генералния щаб, тогава ген. Радню Минчев, който вика началника на Химическите войски ген. Любомир Динев и му казва, че му е доложено за нещо интересно в Царичина, за което трябва да бъде предложен план за действие. И ген. Динев се заема със задачата. Следващият по веригата е полк. Цветко Кънев от Военнонаучния отдел на Генералния щаб. Събират 15-20 души, и то само офицери, старшини и сержанти.

Нямало е редови войници, които да работят на обекта. С багер почват да копаят дупка, после стигат до скала, която разбиват с взрив. Залагат определено количество взривно вещество, взривяват и изнасят материала. Така се бе получила една спираловидна дупка, но формата не бе умишлено търсена, така бе поддала скалата. Изнасяли са натрошените камъни с цинкови кофи, които се бяха протъркали отстрани при дърпането нагоре. Това го видях с очите си. Обясниха ни, че кофите са ги дърпали само старшини и офицери, а не войници. Като чу това, един от фотографите, който тъкмо се беше уволнил от армията, простена: Колеги, отмъстен съм!

- Какво смяташ за информациите, че в тази дупка са отишли милиони?

- Не знам кой измисли тази сума, че цялата операция е струвала 16 милиона. Това не се опира на никакви реални данни. Става дума за общо 15-20 души, на които никой не е плащал допълнително на ръка, те са се водили в командировка или на учение. Били са зачислени на котлова храна, която им се е носела от стола на най-близкото поделение, което не струва кой знае колко. Имало е един ЗИЛ, няколко джипки и палатки. Най-голямата част от разходите е била за взривни вещества, защото копаенето се е извършвало по взривен способ. Няма как да са похарчени милиони.

- Четох твое интервю от 1992 г. със споменатия ген. Динев, в което го питаш за обвиненията за преследване на някаква материална изгода. И той ти казва, че печалбата му е била едно кисело мляко на ден за тези две години, 9 месеца лагер и нито една свободна събота и неделя.

- Ген. Динев, предполагам знаеш, е бащата на Елена Динева - жената на бизнесмена Васил Божков, макар че това няма нищо общо с темата. Той бе човек на честта, от старата школа, много умен, но скромен и честен човек.

Виждал към го после на пазара в “Люлин” с една торбичка с връзка лук, беше ходил да си пазарува. Той вярваше, че това, което му е възложено, е военнотехнически експеримент, но отказа да даде повече информация за целите на експеримента. Каза, че военният министър Сталийски е запознат с плана, програмата и задачите на експеримента.

Между другото, когато аз станах съветник на министъра на отбраната Красимир Каракачанов през 2017 г., изисках цялата информация по случая “Царичина” от оперативния архив на министерството, както и от централния военен архив във Велико Търново. Имах право на достъп до секретна информация и едно от първите неща, които поисках да видя, е какво се пази по случая. Казаха ми, че няма нито една страница запазена, всичко е унищожено.

- Това изненада ли те?

- Не, защото и аз ако бях на мястото на един здравомислещ министър на отбраната, който милее за честта на пагона и армията, никога не бих позволил на бял свят да излязат тези данни. Историята с Царичина не прави чест на тогавашното ръководство на армията. Така че никой няма да открие нищо. И съвсем правилно!

- Но нека да имаме предвид и контекста на онова време, в което всичко сигурно е разклатено, системата се е променила, нищо вече не е същото, по телевизията - Кашпировски, всякакви екстрасенси, телепати, контактьори с извънземни сили и феномени са напъплили отвсякъде. Хората не знаят на какво да вярват, вече я няма партията, която да им казва какво трябва и какво не...

- Тук си много прав. Това е и едно от моите обяснения за това как въобще бе възможно да се случи всичко това. Минали са само 1-2 г. след падането на режима, всички очакват нови времена, да стават чудеса. Хората си мислеха, че само като падне чл.1 от конституцията, от Запада ще потекат реки от блага. В Царичина имаше няколко варианта. Ако намерят първия двуполов човек, това ще направи България много известна в цял свят, тук ще се юрнат учени, туристи... Ако пък открият съкровището на цар Самуил или Вълчан войвода, това ще са тонове злато, които ще оправят държавата и живота на всеки, в ей такива неща вярваха хората. Такова беше времето.

Други от Интервюта

Петя Димитрова: Левовете важат до края на януари в магазина, но банките ще ги обменят винаги

Дигитализацията остава ключова. Точно преходът показа колко е важно това - ако плащате с карта и използвате дигитални канали, не се налага да правите нищо

Димитър Коцев-Шошо: Името Коцев влиза в стаята преди мен, откакто се помня

Перфектните животи, тела и семейства са пълни глупости, но щом така им е удобно, добре. Аз съм неперфектен За 100 години от рождението на великия Константин Коцев синът му иска да се кръсти улица на

Доц. д-р Ивайло Шалафов: Силно впечатлен от Фердинанд, турският султан скандализира пашите с орден от него под формата на кръст

Царят поръчва 20 г. по-рано изработката на отличие за Независимостта на България – "Св. св. Равноапостоли Кирил и Методий". Последният му носител е покойният княз Кардам

Ивилина Алексиева-Робинсън: Не е редно цялото машинно гласуване да е в ръцете на една частна фирма

Правилата в ЕС са, когато се прилага електронна технология, винаги да има и алтернатива за вот на хартия, посочва изборната експертка и бивша шефка на ЦИК В момента не знаем нищо за тези скенери

Министър Георги Георгиев: Пращат ни есемес, ако някой иска справка за наш имот

Чашата преля, когато по закон бяхме длъжни да дадем на малограмотен мъж актовете на 200 имота, казва министърът на правосъдието Георги Георгиев И още акценти: Въвеждаме в България защита

>