Показват как са се появили детските играчки в Етнографския музей в Пазарджик

10.03.2025 15:58 Диана Варникова
Етнографската експозиция в Пазарджик

На 12 март 2025 г. от 18,00 ч. в Етнографската експозиция на Регионален исторически музей – Пазарджик, ул. „Отец Паисий" № 8, ще бъде открита съвместната изложба на Исторически музей – Стрелча и Исторически музей – Белово „Искаш ли да поиграем?". Изложбата е посветена на децата и техните играчки от Античността до днес.

Играчките винаги са имали важна роля в развитието на детето от праисторическите времена чак до днес. Преди много години децата са играели с каквото намерят. Те се забавлявали с пръчки, камъчета и други природни материали.

В осем цветни табла са разказани историите на първите играчки, игрите на открито, ролевите и настолните игри. Специално табло е отделено и за музикалните играчки, които помагат на децата да разбират и управляват своите емоции, подобряват тяхната координация, насърчават социалните им умения, създават усещане за постижение.

Акцент в изложбата представляват историите около създаването на няколко играчки, любими на децата по целия свят, а именно: мечето Теди и куклата Барби.

„Искаш ли да поиграем?" съдържа и много експонати, които обхващат новото време, когато  производството на играчки се е превърнало в индустрия. Период, когато се появяват играчки „фаворити" като конструкторът „Лего" и разнообразни настолни игри.

Изложбата ще пренесе посетителите в друго време – някои ще върне назад,  в други ще събуди детски спомени, а трети ще пренесе във време непознато и чудато.

И не забравяйте, че във всеки от нас живее едно малко дете, а децата обичат най-много да играят. А ти, искаш ли да поиграем?

Изложбата ще бъде отворена за посещение до 10 май 2025 г. всеки делничен ден: от 9,00 до 17,00 часа и събота: от 10,00 до 17,00 часа. За информация и предварителни заявки тел.: 034/44 57 19.

Други от От страната и света

Зам.-министър Шаламанов: 38 души са заявили интерес да бъдат евакуирани от Ливан

Към момента 38 души са заявили интерес да бъдат евакуирани от Ливан, съобщи заместник-министърът на външните работи Велизар Шаламанов на брифинг на Кризисния щаб на Министерството във връзка с

Васил Терзиев: Проблемите в транспорта са известни, защо дружествата ги задълбочават?

Кметът на София Васил Терзиев се срещна с  транспортните синдикати и посети поделението „Трамкар", за да се запознае с условията на труд и проблемите в сектора

Европейската комисия представи мерки за повишаване на енергийната независимост на ЕС

Европейската комисия предложи първите инициативи за стимулиране на инвестициите в местни решения за чиста енергия, повишаване на устойчивостта и намаляване на цените на енергията

Още 123 млн. евро по Програмата за развитие на регионите в областите Перник, Кюстендил, Стара Загора и още десет общини

Допълнителни 123 млн. евро се планира да бъдат инвестирани в модерни производствени центрове и обучения за квалификация и преквалификация на кадри в областите Кюстендил, Стара Загора и Перник

Назначиха двама зам.-областни управители на Благоевград

Днес встъпиха в длъжност двамата заместници на областния управител на Благоевград Николай Куколев. Със заповеди на служебния министър-председател Андрей Гюров за заместник областни управители бяха

>