Кметът и областният управител кръстосаха шпаги за вдигането на местните такси във Варна

22.02.2025 12:55 Надежда Алексиева
Областният управител на Варна Андрияна Андреева и кметът на града Благомир Коцев. Снимка: Фейсбук профил на Благомир Коцев.

Преди по-малко от месец, и след дълги преговори, Общинският съвет на Варна прие и гласува вдигане на таксите за строителите.

По мнение на кмета на града Благомир Коцев решението е справедливо с оглед на презастрояването на града и дисбаланса между частното строителство и обществената инфраструктура.

Вчера, обаче областният управител на Варна Андрияна Андреева извести, че обжалва решението на Общинския съвет в съда, малко преди изтичането на 14-дневния срок, в който се допуска подобно обжалване.

Андреева изпрати до медии обосновка с четири мотива.

Според нея при провеждане на процедурата по приемане на решението е допуснато нарушение на административните правила.

Липсват и мотиви, които да изяснят причините за предложението, както и анализ и предварителна оценка за въздействието на изменението, смята Андреева.

Липсва ясен критерий и обоснован алгоритъм въз основа на който са изчислени повишенията на отделните стойности и цени, както и ясни аргументи относно необходимостта от натоварване на гражданите с повишени стойности на дължимите такси, допълва областният управител.

Кметът Коцев разчете това действие като "политически мотивирано".

"То идва на гърба на други действия на г-жа Андреева като свикване на пресконференции с цел да се дискредитира работата на Община Варна и отказ да отговори на въпросите, които й зададох относно крайбрежната алея – в това число и за виждането й дали е позволено движението на коли по нея", написа кметът в социалните мрежи.

Вследствие на действията на г-жа Андреева Варна ще изгуби близо 15 милиона лева приходи в местната хазна от такси, насочени ПРОТИВ презастрояването и ЗА развитието на града, които няма откъде да се компенсират. Това, в комбинацията с разходите за безплатен градски транспорт за учащи и пенсионери (10 милиона), програмата за ремонти на ДКЦ-та (50 милиона) и други екзотични проекти, като подкаст за 140 000 лв., продуциран от фирма за електроматериали, води бюджета на Варна към болезнени лишения, смята Коцев.

Други от От страната и света

Кабинетът ту с шапка, ту без за Съвета за мир, Пеевски поиска бърза ратификация в НС (Обзор)

Следващото редовно правителство и парламент ще ратифицират присъединяването ни към Съвета за мир на Доналд Тръмп. Това стана ясно след медийни изяви на външния министър в оставка Георг Георгиев

Гараж се запали в Плевен, изгоряха кола и два скутера (Видео)

Лек автомобил и два мотопеда изгоряха при пожар в гараж на жилищна кооперация в Плевен. Инцидентът е станал тази вечер. Електрозахранването в квартала е било спряло временно

Тръмп изстреля златото над $ 5000, за година цената се вдигна с 84% (Обзор, графика)

Централните банки по света продължават да го купуват, но и все повече хора го търсят като алтернативна инвестиция За първи път в историята цената на златото задмина 5000 долара за тройунция

Майката на близначките от с. Липница научила от новините, че децата й са загинали в пожар (Обзор)

И двамата с бащата, който имал пет деца от различни жени, били на гурбет в чужбина Майката на близначките от врачанското с. Липница, които в неделя следобед загинаха

Кирил Петков: Няма да има нов политически проект

Няма да има нов политически проект. Това написа във фейсбук Кирил Петков и нарече слуховете за това "безумие".  Той потвърди и че няма да бъде в листите на предстоящите избори

>