Част от студентите медици задължително ще работят в страната, уговориха се ректори и министър (Обзор)

21.02.2025 21:00
2019 г.: Абсолвенти полагат Хипократова клетва.

Нов тренд: 74% от абсолвентите искат да останат в България

Част от студентите, които завършват медицина по държавна поръчка, може да сключват договор, който да ги задължава да останат на работа в България. Това съгласие бе постигнато между ректорите на медицинските университети и министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. В срещата със сдружението на медицинските университети участва и здравният министър доц. Силви Кирилов.

“Българската държава инвестира огромни средства в обучението на студентите ни по медицина, а висшите ни училища предлагат едно от най-добрите и конкурентни образования в Европа. Същевременно част от завършилите заминават директно да работят в чужбина, от което губят всички”, каза Красимир Вълчев. Представителите на университетите подкрепиха предложението. Те споделиха и тенденция, че все повече студенти по медицина искат да се реализират у нас.

Потвърждават я резултатите от анкета сред 224 български абсолвенти от випуск 2024 на Медицинския факултет към МУ - София, 74,3% от които планират да работят в България. Дипломирането им е на 26 февруари и това означава, че още този месец над 160 млади лекари ще влязат в болничните заведения у нас.

Випуск 2024 е третият на Медицинския университет в София, който устойчиво обръща дългогодишната негативна тенденция завършващите медицина да желаят да продължат развитието си извън България - през 2022 в страната искат да останат 50% от анкетираните, година по-късно вече 62,5%. За първи път от над 10 г. процентът на оставащите е толкова висок.

86,2% искат да работят в болница и само 7,7% като общопрактикуващи лекари, сочи още анкетата. Педиатрията е най-желаната специалност (10%). Ръстът е с 3,3% в сравнение с предишния випуск. На второ място е кардиология (9,3%), на трето - хирургия (8,7%). (24часа)

КРАСИМИР ВЪЛЧЕВ

Други от Просветни

При тормоз в училище децата да пишат до директора и в кутията за жалби

Проблемът може да се изплаче анонимно и на националната телефонна линия ДАЗД установила нарушения в 20 училища миналата година След самоубийството на 18-годишния Билгин Алишев

Кандидатстудентската кампания в Академията на МВР започна

Кандидатстудентската кампания в Академията на МВР за учебната 2026/2027 година започна, съобщиха от вътрешното ведомство. Желаещите да станат курсанти във висшето училище могат да избират между три

Засега няма да отнемат лиценза на частното училище “Космос” (Обзор)

Засега няма да се отнема лицензът на частното училище “Космос”, където е учил 15-годишният Александър Макулев - една от жертвите по случая “Петрохан - Околчица”

Състезанието "Аз съм българче грамотно" ще се състои във Второ СУ "Акад. Емилиян Станев"

Състезанието „Аз съм българче грамотно" ще се състои във Второ средно училище „Акад. Емилиян Станев" в София, съобщи Теодора Иванова, заместник-директор на училището, предаде БТА

Кметът на Пловдив награди победителите в първото ученическо състезание по изкуствен интелект (Снимки)

Гениалността в математиката и информатиката е изключителна българска черта, каза Костадин Димитров, който има същото образование  Кметът на Пловдив Костадин Димитров връчи медалите на победителите

>