Научен семинар "Траки, вино и култура" край Казанлък

20.02.2025 09:15
Копия на някои от най-значимите находки от Долината на тракийските царе ще бъдат експонирани в комплекса.

Учени и изследователи от цялата страна ще се включат в научния семинар "Траки, вино и култура", който ще се състои на 22 февруари в комплекс "Долината на тракийските царе" край Казанлък. Това съобщиха от комплекса, цитирани от БТА. Това е девето издание на научния семинар, а участниците ще представят своите наблюдения и открития, свързани с тракийското наследство, виното, винопроизводството, дигитализацията, достъпността до културното наследство и туризма. 

Докладите ще бъдат посветени на разнообразни теми в областите история и археология, етнология и фолклор, изкуствознание, музеология на 21 век, достъпност и опазване на културното наследство, маркетинг, културен туризъм и туристически маршрути, дигитализация, геймификация и други.

По време на форума в Долината на тракийските царе ще гостуват лекторите проф. Николай Овчаров,  проф. д.и.н. Диана Радойнова, проф. д-р Боян Бончев, проф. Галина Богданова, доц. д-р Йордан Йорданов, доц. д-р Антон Генов, д-р Момчил Маринов, д-р Косьо Зарев, инж. Костадин Димов, Калоян Николов, президент на Европейската асоциация на фолклорните фестивали (ЕАФФ), д-р Весела Георгиева - главен организатор на научния семинар и други.

Програмата е разделена в три основни сесии - "Тракийска култура", "Традиции и тенденции при винопроизводството и туризма" и "Дигитализация и достъпност на тракийското културно наследство". Ще бъдат представени доклади във връзка с тракийското културно наследство, съвременните практики във винопроизводството и тяхната връзка с историческите традиции, винени традиции в Розовата долина, туристически потенциал на историята, виното и СПА културата, както и изследвания във връзка със съвременните подходи за съхраняване и популяризиране на тракийското културно наследство, достъпност на културното-историческото наследство и други. В рамките на заключителната сесия ще бъдат представени доклади на тема "Сериозни видео игри за културно-историческо наследство", както и "Дигитализацията като инструмент за защита, достъпност и популяризиране на тракийското културно наследство". 

Програмата поставя акцент върху възможностите на съвременните технологии и начините, по които те могат да помогнат за опазването и популяризирането на тракийските артефакти, посочват организаторите. Ще бъдат представени иновативни решения, като използването на видеоигри за образователни и научни цели, както и различни методи за дигитализация, които гарантират по-широк достъп до богатото културно наследство на траките.

По време на научния семинар ще бъде открита и изложбата "Древнoтракийски скални съоръжения и светилища на територията на Розовата долина" с автор инж. Костадин Димов, създадена в сътрудничество с Исторически музей "Искра" в Казанлък. Изложбата ще може да бъде разгледана от посетителите на комплекса до 23 март и включва селекция от фотографии на мегалити в Розовата долина.

Според организаторите научният семинар "Траки, вино и култура" ще допринесе за обмена на знания и идеи, които да подпомогнат за свързването на миналото и бъдещето чрез история, традиции и технологични иновации.

Събитието е със свободен достъп, като има възможност да се включите и онлайн чрез платформата ZOOM, като детайлите могат да бъдат намерени на официалната страница на събитието.  

Както БТА съобщи, семинарът се организира във връзка с професионалния празник на българските археолози, Деня на лозарите и винарите – Трифон Зарезан и успението на Св. Кирил Славянобългарски.  Тази година той се посвещава на покойната Красимира Стефанова-Георгиева, археолог и дългогодишен музеен работник в Историческия музей "Искра" в  Казанлък, от чието рождение се навършват 70 години. 

Форумът се организира като съвместна инициатива с Европейската асоциация на фолклорните фестивали (ЕАФФ), научните мероприятия на Интердисциплинарна научна мрежа INIS и със специалната подкрепа на Община Казанлък, Археокомплекс "Долина на тракийските царе", Исторически музей "Искра" и Eurofolk TV.

Други от От страната и света

Проведе се традиционния благотворителен спектакъл "Българската Коледа" (Снимки)

Завърши благотворителния спектакъл "Българската Коледа", който се състоя навръх Коледа в Народния театър "Иван Вазов". Инициативата се провежда за 23-та поредна година и е под патронажа на държавния

Село Зелено дърво остана без ток в коледната нощ

Малко след 20:15 ч. тази вечер габровското село Зелено дърво остана без ток. Спря и осветлението по улиците на селото. То се намира на пътя между Габрово и местността Узана в Стара планина и трафикът

Зеленски: Разговарях по телефона с американските пратеници Уиткоф и Къшнър

Украинският президент Володимир Зеленски съобщи днес, че е разговарял по телефона с американските пратеници Стив Уиткоф и Джаред Къшнър, предаде Франс прес, цитирана от БТА

АПИ: 582 снегорина чистят пътищата, карайте внимателно

582 снегопочистващи машини обработват настилките по републиканските пътища. Работата продължава. Шофирайте внимателно! Това съобщиха от пресцентъра на Агенция "Пътна инфраструктура"

Карети от царските конюшни паркирани в Стара Загора (Снимки)

За царския двор работели първият майстор на файтони у нас Мито Орозов от Враца и синовете му В броя си от събота, 20 декември, вестник "24 часа" разказа подробно за първия производител на кабриолети

>